The İmpact of communication strategies on second language acquisition
İletişim stratejilerinin ikinci dil edinimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 140425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz Bu çalışma iletişim stratejilerinin yabancı dil edinimi üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırma Kadriye Moroğlu Lisesi'nde, haftada yirmi dört saat yoğun ingilizce eğitimi gören 30 hazırlık sınıfı öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler, ders kitabı içeriğinde yer alan dört iletişimsel dil etkinliği ve bilgi toplama envanteri“Strategy Inventory for Language Learning”ile edinilmiştir. Kullandığı tespit edilen iletişim stratejilerinin sayısı ve çeşitlerini belirlemek için denekler arasındaki iletişim teybe kaydedilmiş, yapılan çevriyazılar Dörnyei ve Scott'un iletişim stratejileri sınıflandırmasına göre incelenmiştir. Ayrıca denekler hakkında gerekli bilgiyi toplamak için on soruluk bir anket ve iki test: 'The Barsch Learning Style Inventory' and 'The Brain Dominance Inventory' uygulanmıştır. îçsel gözlem ve araştırma boyunca kullanılan sistematik gözlem tekniği çalışmanın tamamlanmasına önemli katkıda bulunmuştur. Bulgulardan iletişim stratejilerinin öğrencilerin yabancı dildeki gelişimine pek çok yolla katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır, örnek olarak: öğrenci özerkliğini arttırarak bu yolla kendine güveni ve başarıyı arttırması, bunun yanında pes etmemeyi öğretmesi ve daha çok bilgi edinme şansı yaratması vb. Fakat yabacı dil edinimi ve öğrenci kavramlarının kendi içinde birçok değişken barındırması yüzünden iletişim stratejileri ve dil edinimi arasında doğrudan bir ilişki gözlenememiştir. Buna ek olarak bilgi toplama envanterleri ile elde edilen veriler çalışmada daha somut bir sonuca ulaşmak için gerekli bulguyu sağlayamamıştır. ABSTRACT The present study investigated the impact of communication strategies (CSs) on second language acquisition. The pilot study was carried out at Kadriye Moroğlu Lisesi, in a population of 30 EFL learners who were taking an intensive prep, class program of twenty-four hours a week. The data was collected via four communicative language tasks, which were included in the content of the course- book series and the data collection instrument:“Strategy Inventory for Language Learning”(SILL). To detect the number and types of CSs used by the learners, the interactions between the subjects were tape-recorded, transcribed and analyzed according to the framework of Dörnyei and Scott's (1997) taxonomy of CSs. Moreover a questionnaire of ten items and two tests: 'The Barsch Learning Style Inventory' and 'The Brain Dominance Inventory', were used to collect the requisite information about the subjects. The introspective comments of the subjects and the observation technique which was used during the research, contributed a lot to the completion of the work. It can be concluded from the findings that the CS instruction has contributed in many ways to the development of the learners in foreign language such as: 'enhancing the learner autonomy thus self confidence and success, moreover teaching not to give up and creating a chance to get exposure to more input, etc.', yet a direct relationship between the CSs and language acquisition could not be observed as the concepts 'second language acquisition' and the learner possess many variables in themselves, Futhermore the data collected through the instruments could not provide the essential information to reach a more concrete result in the study. in
Özet (Çeviri)