Oyun teorisi ve piyasalarda denge analizi
Game theory and equilibrium analysis in markets
- Tez No: 140473
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Oyun teorisinin konusu olan ekonomik birimler arasındaki kaçınılmaz etkileşim bizi nihai olarak piyasalarda denge analizine yönledirmektedir. Sürecimizin piyasaların analizi açısından itibar edilir bir yaklaşım sağlayabilmesi için şüphesiz analizimiz oyun teorisinin tanımlanması ve iktisadi düşüncedeki yerinin belirginleştirilmesiyle başlamaktadır. Aynı zamanda tarihsel içeriğin varlığıyla beraber sağlam matematiksel ilişkilerin belirginleşmesi için güçlü bir tanımsal model kurulmaya çalışılmıştır: Oyunların gösterimin sağlanmasından sonra, oyun teorisinde esas kavram olan denge kavramı çeşitli çözüm teknikleri açısından analiz edilmiştir. Nihai olarak, piyasa ve oyun teorisi arasındaki ilişki oligopolistik yapı ve farklı rekabet türleri açısından analiz edilmiştir. ASTRACT The inevitable interaction between economic agents that become the subject of game theory leads us at the final point to the analysis of equilibrium in the markets. To ensure a creadible approach to the analyses of markets, this process surely starts from a description of the game theory and refine the position of game theory in economic thought. Meanwhile with the existence of historical contents, in order to determine robust mathematical relations a strong descriptive model were tried to build up. After clarifying the representation of games, equilibrium as the central concept in game theory were analyzed under the different types of solution techniques. Consequently, the relation between game theory and the market were analyzed under oligopolistic structure and different types of competition.
Özet (Çeviri)