The Impact of persian phonetics structures on speaking skills of ELT students in İran
Farsça sesbilim yapıların İran'daki ELT öğrencilerinin konuşma kabiliyetleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 140474
  2. Yazar: MOHAMMAD REZA ELAHİ SHİRVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
In this thesis the phonological systems of the two languages, that is, English and Persian, are explained. It should be mentioned that the main aim of this thesis is the comparison of the sounds, phonetics and structures of Persian and English, finally the difficulties of Iranian students in producing and using of these sounds in education or daily affairs. In chapter one, some of the important terms such as phonetics, phonology and other related terms of phonology are explained. In chapter two, the phonetic system and alphabet system of two languages are explained. In chapter three, the syllable structures of English and Persian languages and general explanations about Persian structure are given. In the last chapter, some of the possible errors and difficulties of Iranian students in learning and using ESk are explained, finally, a brief contrastive phonetic analysis of two languages in different aspects is prepared^ Bu çalışmada İngince ve Farsça'nın ses bilgisi sistemleri karşüaştınlmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının temel amacı, İngilizce ve Farsça'nın seslerinin, sesjetimjennin ve yapılarının karşılaştırılması ve İranlı öğrencilerin eğitimde veya günlük hayatta bu seslerin üretimi ve kullanımına yönelik karşılaştıkları sorunların incelenmesidir. Birinci bölümde ses bilgisi, sesbilim gibi önemli terimler ve sesbilimin her iki dil ile ilgili terimleri açıklanmıştır. İkinci bölümde seslerim ve alfabe sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde İngilizce ve Farsça dillerinin hece yapılan ve Farsça hakkında genel açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin karşılaşabilecekleri zorluklar ve yapabilecekleri muhtemel yanlışlar üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak söz konusu iki dilin değişik açılardan karşılaştırmalı seslerim çözümlemesi hazırlanmıştır. m
Özet (Çeviri)