Intertextuality and gender identity in the British postmodern novel
Postmodern İngiliz romanında metinlerarasılılık ve cinsel kimlik sorunu
- Tez No: 140495
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Oz Bu tez, metinlerarasılık yöntemini, kadınlara, stereotipleşmiş kadınlık imgelerini yapıbozucu bir yöntemle yıkabilme ve böylece normatif toplumsal cinsiyet kimliklerinden ayrılma önkoşulunu gerçekleştirerek ataerkil anlayışın dışında kalan yeni tipler yaratabilme olanağı sağlayan bir yazım yöntemi olarak görmektedir. Günümüze dek süregelen tüm bir yazın geleneği, erkeği yücelten ve kadını erkeğin ötekisi konumuna indirgeyen metinlerin bir yinelemesinden oluşmaktayken, metinlerarasılık tekniği stereotipleşmiş toplumsal cinsiyet kimliklerini sürdürmeyen yeni metinler yazmanın bir yöntemidir. Bu tez, Luce Irigaray'ın ortaya koyduğu ve ataerkil düzenin, yoksun ve bu nedenle de kızına bireyleşebilmesi için olumlu bir model sunamayan anne figürü üzerine kurulu olduğunu öne süren kuramı üzerine temellendirilmiştir. Metinlerarası yazım yöntemi ile oluşturulmuş beş çağdaş İngiliz romanının incelenmesinden oluşan bu çalışma, söz konusu romanların tümünün anne figürü üzerine kurulu olduğunu ve erkeğin ötekisi olan kadın imgesini yıkarak bu annelerin ataerkil söylemin dışında alternatif bir kadınlık tipini temsil ettiklerini ortaya koymaktadır. iv
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis regards the method of intertextuality as a mode of writing that enables women to deconstruct stereotypical clusters of femininity in order to achieve a disidentification from normative gender roles, a precondition for the creation of new types that remain outside the patriarchal concept. Whereas the whole written canon is a repetition of those texts that exalt man and relegate woman to the place of man's other, the technique of intertextuality is a method of writing new texts that do not perpetuate stereotypical gender roles. This thesis bases itself on Luce Irigaray's theory which claims that the patriarchal order rests on the figure of the mother who poses as lack and therefore does not provide the daughter with positive representations that would grant her an individuation from her mother. An analysis of five contemporary British novels that engage in intertextual writing reveals that they all centre on the figure of the mother and, deconstructing her image as man's other, they represent an alternative type of femininity that stands outside patriarchal discourse. m