Vazo resimlerinin ışığında Eskiçağ'da Akdeniz dünyasında araba tasvirleri ve arabanın gelişimi (2. CİLT)
Descriptions and developement of chariot in ancient mediterranean world according to vase pictures (2. VOLUME)
  1. Tez No: 140496
  2. Yazar: GAYE ŞAHİNBAŞ ERGİNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN, PROF. DR. ALİ DİNÇOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 753
Özet
Bu tez çalışmasında M.Ö. 1. bin yıla ait vazolar üzerinde tasvir edilen araba tiplerinin teknolojik gelişimi (tarihsel olarak) incelenmiştir. Bunun için öncelikle arabanın ilk defa nerede ve nasıl ortaya çıktığı konusu ele alınmış ve eski Önasya'da Sümer (Mezopotamya) arabalarına kadar geri gidilmiştir. Böylece hazırlanan bir tarihsel süreçten sonra, M.Ö. 1. bin yılda Akdeniz dünyasında kullanılan arabalar,“Corpus Vasorum Antiquorum”(CVA) içinde yer alan vazo resimlerinin ışığında bilim ve teknoloji tarihi açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada kullanılan temel malzeme CVA katalogları içindeki vazo resimleridir. Dünyanın sayılı müzelerinde yer alan vazoları içeren bu kataloglar içinde, ne yazık ki Türkiye müzelerinde sergilenen vazolar bulunmadığı için, çalışmamız içinde Türkiye müzelerinde sergilenen veya depolarda yer alan vazolar yer almamaktadır. Bu konuda ülkemizde yer alan eserlere ait bir değerlendirme ise ileride yapılması gereken ayrı bir çalışma konusunu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied historically the technological progress of the chariots depicted on vases belonging to the first millennium BC. Originally we examined the emergence of chariots by going far as Sumer in ancient Near East where the first chariots appeared. After setting the historical background, we tried to evaluate chariots used in Mediterranean world during first millennium BC according to history of science and technology point of view through the vase pictures covered by“Corpus Vasorum Antiquorum”(CVA). Basic materials used in this study are the vase pictures covered by CVA catalogues. The catalogue includes the vases, which are exhibited by the eminent museums of the world. But vases exhibited by Turkish museums are not included in thiese catalogues thus we are not able to consider them. Such an evaluation would be the subject of a separate study.