İdarenin genel düzeyleyici işlemlerinde iptal nedenleri
The Reasons of annulment in statutory instruments of administration
  1. Tez No: 140497
  2. Yazar: YAKUP GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
öz Tezin konusu olarak“idarenin genel düzenleyici işlemlerinde iptal nedenleri”ele alınmaktadır. Esasen bu nedenler, Danıştay Kanunu ve İdari Yargılama Usulü Kanununda tahdidi olarak belirtilmiştir. Kanunlarda iptal nedenleri belirtilmiş olmasına karşın genellikle, mahkeme kararlarında hukuka aykırılığın hangi nedene dayandığı açık olarak yer almamakta; mahkemelerin, adeta bu sınıflandırmayı yapmaktan kaçındığı görülmektedir. Öncelikle İdare kavramı ve idare işlevi ele alınarak idari işlemin mahiyeti ortaya konulacaktır.“İdari işlem”ve ayrıca“genel düzenleyici niteliği bulunan idari işlemlerin”hukuki tahlili yapılırken; iptal nedenlerini de oluşturan,“sebep”,“yetki ”usul-şekil“konu”ve“maksat unsurları incelenecektir. Söz konusu iptal nedenleri mahkeme kararlarıyla örneklendirilerek hukuka aykırılıklar doktrin ışığı altında sınıflandırılmaya çalışılacaktır. ABSTRACT As the topic of the thesis, ”The Reasons of Annulment in Statutory Instruments of Administration“ has been examined. Essentially, these reasons, limitedly, had been stated in the Council of State Act and Procedure of Administrative Justice Act. In spite of determinating the reasons of annulment in Acts, generally, it is not clear injudicial decisions because of avoding from making this clafication. First of all, by the examining the administrative function and the administrative concept, the character of administrative act will be put forward. While ”administrative act“ and also ”administrative act which has statutory character“ has been analyzed from the legal point of view, the elements, which also constituted the reasons of annulment, ”reason“, ”competence“, ”subject“, ”form“ and ”aim" will be examined. These reasons of annulment will be illustrated by the judicial decisions so violations of law is being tried to classification in the light of doctrine. m
Özet (Çeviri)