Sigorta sözleşmelerinde sigorta ettirenin ihbar yükümlülükleri
  1. Tez No: 140516
  2. Yazar: CEM TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz“Sigorta Sözleşmelerinde Sigorta Ettirenin İhbar Yükümlülükleri”başlıklı çalışmada, sigorta sözleşmelerinin“kurulması sırasında”“devamı ettiği süre içinde”ve sigorta sözleşmesi ile koruma kapsamına alınmış olan“rizikonun gerçekleşmesi”durumlarında sigorta ettirenin“ihbar”, yani bilgi verme yükümlülüğü İncelenmiştir. Bir yandan, yükümlülüğün tanımı, düzenlemeler içindeki yeri, kaynak sorunu, diğer yandan yükümlülüğü yerine getirmesi gereken kişüerin kimler olabileceği, yükümlülüğün yerine getirilme zamanı, ihlali ve ihlale ilişkin yaptırımların neler olduğu değişik sigorta türleri açısından karşılaştırma yapılarak ele alınmıştır. Bu açıdan sigorta ettirenin ihbar yükümlülüklerinin Türk Ticaret Kanunu ve Sigorta Genel Şartlan içindeki düzenlenişi, bu düzenlemelerin problemli yönlerinin doktrin ve yargı kararlarında nasıl değerlendirildiği ve bunlara ilişkin öneriler anlatılmış, uygulamada yaşanan sıkıntılar gösterilmiştir. Diğer taraftan, yasa ile genel şartlar arasındaki uyum ve uyumsuzluk halleri ile buradaki problemlere değinilmiş olup, konunun bütünü içinde yargı uygulamasında varılan sonuçlar irdelenmeye ve yeni oluşturulacak sigorta düzenlemesinde dikkate alınması gereken noktalara ilişkin fikirlere yer verilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT In this scientific work entitled“Insured person's duty of disclosure and obligation to give notification of the damage under Insurance Contracts”, I have examined the duty of disclosure at the time of the contract is concluded, insured person's obligation to give notification during the course of the contract and at the time the risk occurs. On the one hand, the definition and the scope of this obligation together with its position under the legislation are examined, on the other hand, identification of the person who is obliged to fulfill this duty, the time to fulfill this obligation, what would be the sanctions in the case of the failure of this obligation, are examined by comparing the various types of Insurance Contracts. In this respect, how is the obligation of the insured regarding the notification is enacted in Turkish Commercial Act and Insurance General Clauses, is examined. The challenging points of these provisions under the lights of the doctrine and Court decisions, their suggestions and the problems being encountered in practice have been written. On the other hand the consistencies and inconsistencies between the Acts and the General Clauses have also been analyzed and the applications and the decisions of the Courts' have been mentioned together with the suggestions to be taken into account when the new Insurance Legislations are enacted. m
Özet (Çeviri)