Türkiye'de vergi reformu
Tax reform in Turkey
- Tez No: 140519
- Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
oz Kamu harcamalarının sağlam kaynaklardan ve optimal ölçüde finansmanı devletimizin son 200 yılda yaşadığı sorunların en önemlileri arasında yer almıştır. Kamu açıkları son yıllarda da ekonominin en önemli sorunlarından birisi olmaya devam emiştir. Kamu açıklarının sebeplerinden birisi şüphesiz kamu kaynaklarının verimsiz şekilde ve müsrifçe kullanılması ve hatta yağmalanmasıdır. Açıkların diğer sebebi ise adil bir yük dağılımıyla yeterli düzeyde vergi toplanamamasıdır. Bu çalışmada kamu harcamalarının verimli ve tutumlu kullanılmasını sağlayacak ve kamu kaynaklarının yağmalanmasını önleyecek bir kamu harcama reformu ön şart kabul edilerek, nasıl bir vergi sistemi kurulması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bugüne dair vergi reformu arayışları geçmişten kopuk olamayacağından, 1789 'dan sonraki reform çabalarına kısaca göz atılmıştır. Ayrıca, vergi reformunda siyasi ve iktisadi zamanlamanın önemi vurgulanmış ve zamanlama yanlışlıklarının başlangıçta hedeflenenin tam tersi sonuçlar doğurabileceği 1998 reformu ele alınarak gösterilmiştir. İlaveten, verginin sosyolojik ve psikolojik boyutlarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Düşünülen vergi sistemi tanımlanırken önce vergi sisteminin kompozisyonu ve vergilerin nispi ağırlıkları üzerinde durulmuş, daha sonra gelir, tüketim ve servet vergilemesinin belli başlı konuları ele alınmıştır. Vergi idaresindeki ve denetimindeki etkinsizlikler tartışılarak, etkinliğin nasıl arttırılabileceği konusundaki görüşlerimiz belirtilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financing public expenditure by sound and sustainable revenue resources, and in an optimal manner has been one of the most important problems that our governments have faced for 200 years. Even in recent years, public deficits have been continuing one of the most important problems. One reason of the public deficit is ineffective and waseful use of public resources and even corruption. The other reason of public deficit is insufficient tax collection mostly due to unequitable distribution of tax burden. In this study, accepting a public expenditure reform that satisfies an effective and thrifty (economical) use of public resources and prevents corruption, as a precondition, we deal with how a tax system shoul be formed. Tax reform solutions for today can not be independent from history. For that reason, we have overwieved the tax reform efforts since 1789. Additionally, we aimed to shed the light on sociological and psychological dimentions of taxes. IV