Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Inflation targeting and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 161075
  2. Yazar: ARİF ARGUN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET 1970 petrol şoku ve Bretton Woods sisteminin çöküşünün ardından dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon ve işsizlik olgusu Keynesyen politikaların terk edilmesine yol açmıştır. Söz konusu gelişmeler, fiyat istikrarının sağlanmasını para politikasının temel amacı haline getirmiş, para otoritelerini de yeni politika arayışına yöneltmiştir. Bu arayışlar sonucunda para otoriteleri tarafından döviz kuru hedeflemesi, parasal büyüklük hedeflemesi ve gayri safi milli hasıla hedeflemesi gibi bir çok strateji uygulanmış ve hala bir çok ülke tarafından da uygulanmaktadır. İlk kez 1990 yılında Yeni Zelanda'nın enflasyon hedeflemesini uygulamaya başlamasıyla birlikte enflasyon hedeflemesi bir çok ülkede alternatif para politikası stratejisi olarak görülmeye ve tartışma konusu olmaya başlamıştır. Enflasyon hedeflemesi kısaca; para otoritesinin orta vadeli enflasyon hedefini, bu hedefe ulaşma taahhüdü ile birlikte kamu oyuna ilan etmesi olarak tanımlanmaktadır. Literatürde etkin bir enflasyon hedeflemesi için, siyasi otorite ile para otoritesinin uyum içinde olması, bağımsız bir merkez bankası, mali baskınlığı olmayan ve yeterli derinliği bulunan mali piyasalar, para otoritesinin ve para politikasının şeffaf ve güvenilir olması öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Yeni Zelanda'dan sonra bir çok ülke tarafından uygulamaya kovulan enflasyon hedeflemesi stratejisini teorik temellerine dayanarak detaylıca inceleyip, dünyada enflasyon hedeflemesi uygulamalarıyla dikkat çeken örnek ülkelerden hareketle, bu stratejinin Türkiye ekonomisinde uygulanabilirliği konusunu tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Following the petrol shocks and the collapse of Bretton Woods System in 1970s, the problems of high inflation and unemployement had caused the Keynesian Policies be deserted all over the world. The developments indicated above made achieving of price stability as the main goal of monetary policy and pushed monetary autorities to search new policies. As a result of these efforts, some strategies like exchange rate targeting, monetary stock targeting and gross national product targeting have been implemented by the monetary authorities in many countries. After the first implementation of inflation targeting by the New Zeland's Monetary Authority in 1990, this issue has been perceived as an alternative strategy for monetary policies and become a debatable question. Inflation targeting is defined as the determination of mid-term inflation target and decleration of the commitment by monetary authority on this target to the public. To have an effective inflation targeting policy, harmony between the political and monetary authorities, an autonomous central bank, the existance of financial markets that have enough depth and, reliable and transparent monetary authority and policies are required. The aim of this study is to analyze the inflation targeting strategy which has been put into practise by many countries following New Zeland's experience on its theoric basis, and to discuss applicability of this strategy in Turkish economy considering the striking experiences of some countries following inflation targeting policies.