Şirket birleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
The Accounting of business combinations and a practice
  1. Tez No: 140523
  2. Yazar: GÜLGÜN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ABSTRACT In this study, the accounting of business combinations and its practice has been studied with applications. Primarily, the growth of companies and consequently the reasons for merging have been identified and thus the classification of business combinations have been done. Historical process of business combination in the world and in Turkey has been studied. The situation of business combinations in Turkey, whatever their lawful situations has been emphasized according to law, taxes and capital market The accounting for business combinations has been studied according to the international accounting standards and Uniform Chart of Accounts, and examined in view of differences in methods of ventures. In the application, due to the feet that the Uniform Chart of Accounts has been taken for basis how the ways of merging have been turned into accounting for both the individual and stock corporations have been examplified. ÖZ Bu çalışmada, şirket birleşmelerinin muhasebeleştirilmesi bir uygulama yardımı ile incelenmiştir. öncelikle, şirketleri büyümeye ve bunun sonucunda birleşmeye yönlendiren nedenler sıralanarak, şirket birleşmelerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de şirket birleşmelerinin tarihsel süreci ele alınmıştır. Ülkemizde kanuni şekilleri ne olursa olsun şirket bMeşmelerinin hukuksal, vergisel ve sermaye piyasası açısından durumu belirtilmiştir. Birleşmelerin muhasebeleştirilmesi uluslararası muhasebe standartlarına ve Tekdüzen Hesap Planı'na göre değerlendirilerek, birleşme yöntemleri aralarındaki farklılıklar dikkate alınarak incelenmiştir. Uygulamada, şirket birleşmelerinin muhasebeleştirilmesinde Tekdüzen Hesap Planı temel alındığı için, gerek şahıs ve gerekse sermaye şirketlerinde birleşme işlemlerinin ne şekilde muhasebeleştirildiği örnekler yardımı ile belirtilmiştir. 111
Özet (Çeviri)