Türkmenistan'ın ekonomik yapısı ve Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin analizi
The Stracture of Türkmenistan economi and the analysis of economic relations between Turkey and Türkmenistan
- Tez No: 140524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz Bu çalışmamızda, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan'ın ekonomik yapısı ve Türkiye ile ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Bugün Türkmenistan doğalgaz ihracatını Rusya'ya yapmaktadır. Gelecekte doğalgazm Türkiye'den Avrupa'ya ulaşması için önemli plan yapılmaktadır. Bu planın uygulanması Türkiye açısından önemlidir. Türkiye bu doğalgaz boru hattı projesi ile enerji güvenliği açısından, kaynak çeşitliliğini sağlamış ve enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü güvenli ve ucuz bir şekilde karşılamış olacaktır. Bugün Türkiye'nin Türkmenistan'da gerçekleştirdiği ekonomik alandaki faaliyetleri devam etmektedir. Bunu kısaca eğitim, inşaat ve tekstil alanındaki faaliyetler olarak özetleyebiliriz. Tez çalışmasında“karşılaştırmalı metot”kullanılmıştır. Konuyla ilgili akademik çalışmaların çok sınırlı olması nedeniyle, genelde resmi kuruluşların yayınlarından istifade ederek hazırladığımız çalışmamızda“kaynak taraması”tekniği kullanılmıştır. ABSTRACT In this thesis, I studied the economic structure of Turkmenistan, which retrieved its independence after the collapse of USSR in 1991, and its economic relationships with Turkey. Today, Turkmenistan exports its natural gas to Russia. There are important plans to export natural gas to Europe via Turkey. The realization of this plan is extremely significant from the point of view of Turkey. Its is considered that if the natural gas pipeline project confirmed and constructed, Turkey will be able to alter its energy resources and to provide its energy consumption with relatively lower cost and more reliable means. Turkey's economic investments and activities are still continuing in Turkmenistan. These activities can be summarized as educational, constructional and textile investments. A“comparative method”is employed in this study. Because of the lack of academic studies on the subject, data are collected by reviewing literature of official international and national institutions. m
Özet (Çeviri)