Poverty and the poor in Victorian Britain 1837-1901
Victoria Dönemi (1837-1901) Britanya'da yoksulluk ve yoksul sınıf
- Tez No: 140580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Victoria Devri Yoksulluk ve Yoksul Smxf 1837-1901 Bu tez, sanayi kapitalizminin en parlak dönemi olan 1837-1901 arası Kraliçe Victoria çağı Britanyası'ndaki yoksulluğun boyutlarını ve işçi sınıfı kitlelerin yaşam standartlarını birinci el kaynaklara- dönem çalışmaları, anı ve muhabir raporları -ve konuyla ilgili ikinci el kaynaklara başvurarak inceleme çabasıdır. Bu dönem boyunca yeni kapitalist toplumda muazzam bir zenginlik birikimine rağmen halkın yaşam standartları Britanya'nın hem kırsal hem de kentsel bölgelerinde hızla kötüleşti. Diğer taraftan yoksulluk, çalışan sınıfların yaşamlarında gittikçe yaygın ve dramatik bir görünüm alırken sadece topraklı aristokrasi ve burjuva sınıflarından oluşan küçük bir azınlık bu müthiş ekonomik gelişmenin meyvelerinden faydalandı. Bununla birlikte yoksulluk ve perişanlığın kitlelerin yaşam ve çalışma koşulları üzerine etkisi her zaman dönemin özellikle ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı boyunca süren görkemi ve huzuru ile gölgelendi. Dönemin yöneticileri yoksulluğun toplumdaki gerçek ölçüsünü örtbas etmek için büyük çaba içindeydi fakat hepsinden önemlisi yoksulluk yüksek ve orta sınıflar tarafından Victoria devri boyuncakitleleri pasifleştirme ve manipüle etmek için bir araç olarak kullanıldı. Bu durum sadece zenginler sınıfının devrim korkusuyla değil aynı zamanda ülkeyi yöneten soylular sınıfı ile gitgide güçlenen orta-sınıf işadamlarının bir taraftan güç mücadelesi yaparken diğer taraftan da işçi sınıflarının kolay sömürülmesi için işbirliği içinde suni ve etkin bir yoksulluk ortamı yaratmasıyla açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Poverty and the Poor in the Victorian Age 1837-1901 by Önder Kocatürk This thesis is an attempt to analyze the dimensions of poverty and living standards of the working-class masses in Britain during the heyday of industrial capitalism, the age of Queen Victoria between 1837 and 1901, with reference to primary sources -contemporary studies, memoirs and reports of correspondents -and secondary sources on the subject. Even though there was a huge accumulation of wealth within the new capitalist society during this period, the living standards of the common people rapidly deteriorated both in the rural and urban areas of Britain. On the other hand a small minority who were composed of the landed aristocracy and the bourgeoisie became the sole beneficiaries of the fruits of this tremendous economic development as poverty became more and more widespread and dramatic in the lives of the working classes. However, the impact of poverty and misery upon the living and working conditions of the masses has always been overshadowed by the splendour and peacefulness of the period especially during the second half of the nineteenthcentury. There was certainly a strong effort by the contemporary authorities to cover up the real extent of poverty in the society but above all poverty was used as a vehicle for the passivization and manipulation of the masses by the upper and middle classes during the Victorian age. This situation can be explained not only with the wealthy classes' fear of revolution but also with the creation of an artificial and effective environment of poverty by the ruling nobility and rising middle-class businessmen who on the one hand struggled for power and on the other collaborated for the easy exploitation of the working classes.