Dağıtım kanallarında çatışma çözümü stratejileri
Conflict resolution strategies in distribution channels
- Tez No: 140594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
f, *x\ 4M ÖZET Dağıtım kanallarında uygulanan çatışma çözümü stratejilerini ele alan bu tez çalışmasının amacı, bu stratejilerin güven, bağlılık ve performans memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu konunun araştırılması için giyim sektörü seçilmiş ve istanbul ilindeki 103 giyim bayii ile anket çalışması yapılmıştır. Ankette 7 ayrı konu başlığı incelenmiştir. Konu başlıkları; problem çözme stratejisi, uzlaşma stratejisi, zorlama stratejisi, yasacı strateji, güven, bağlılık ve performans memnuniyetidir. Araştırma sonucunda uzlaşma stratejisinin güven, bağlılık ve performans memnuniyeti değişkenlerini olumlu yönde etkilediği; yasacı stratejinin ise bağlılık ve performans memnuniyeti değişkenlerini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Problem çözme ve zorlama stratejisinin güven, bağlılık ve performans memnuniyeti değişkenleri üzerinde anlamlı etkileri bulunamamıştır. Bir arada değerlendirildiklerinde yapıcı stratejilerin (problem çözme ve uzlaşma) güven, bağlılık ve performans memnuniyetini olumlu yönde; dayatmacı stratejilerin (zorlama ve yasacı strateji) ise aynı değişkenleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Çalışma 10 bölümden oluşmaktadır. İlk 7 bölümde konuyla ilgili literatür araştırmaları taranarak, ortaya atılan teorik modelde kullanılan ana değişkenler tanımlanmıştır. 8. Bölüm'de araştırmanın metodolojisi açıklanmış ve toplanan veriler üzerinde uygulanan analizler 9. Bölüm'de verilmiştir. Son olarak 10. Bölüm'de ölçümsel ve yönetimsel bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research focuses on the conflict resolution strategies that are applied in the distribution channels, and its objective is to analyze the effects of conflict resolution strategies on trust, commitment and performance satisfaction. In order to search this subject, the clothing sector was chosen and a survey study was made with 103 clothing dealers in Istanbul. The survey included seven different topics to analyze: problem solving strategy, compromising strategy, forcing strategy, legalistic strategy, trust, commitment and performance satisfaction. As the result of this research, it has been noticed that, the compromising strategy affects trust, commitment and performance satisfaction positively, whereas legalistic strategy affects commitment and performance satisfaction negatively. On the other hand, problem solving and forcing strategy, separately, do not seem to have any significant effect on trust, commitment and performance satisfaction. However, when evaluated together, it has shown that constructive strategies (problem solving and compromising) affect trust, commitment and performance satisfaction positively; while destructive strategies (forcing and legalistic strategy) affect the same variables negatively. This study consists often sections. In the first seven sections, after surveying the related literatures, the main variables of theorical model are defined. In the eighth section, the methodology of the research is explained.Next, in the nineth section the analysis that is applied on the outcomes is shown. Finally, the tenth section displays the measurements and managerial findings.