A grubu seyahat acentalarında örgütleme ve planlama hakkındaki görüş ve eğilimlerin işletme performansına etkisi
The Tendencies and the manner of seeing about the planning and organazind in a group travel agencies for influence on the performance of the firm
  1. Tez No: 140593
  2. Yazar: RAGİP FERDA AYDINALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Turizm Sektörü' nde yer alan A Grubu Seyahat planlama ve örgütleme hakkındaki görüş ve eğilimlerin işletme performansı üzerindeki etkilerini belirlemeye çalıştık. Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, küresel pazardaki rekabette başarılı olmak isteyen işletmeler için planlama ve örgütlemenin önemini açıklayan Giriş bölümüdür. İkinci Bölüm, yönetim sürecinde planlama, örgütleme faaliyetleri üzerinde durmaktadır. Üçüncü Bölüm hizmet sektörü, turizm pazarı ve seyahat acentalannın özelliklerini açıklamaktadır. Dördüncü Bölüm, seyahat acentalarının örgütsel yönden analizini sergilemektedir. Beşinci Bölüm' de araştırmanın metodolojisi ve bulguları mevcuttur. Altıncı Bölüm,araştırmadan çıkan sonuç ve seyahat acentaları sahip ve üst düzey yöneticilerine ve bundan sonra buna benzer bir konuda araştırma yapacaklara önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we have tried to determine the tendencies and the manner of seeing which are about the planning and organazing in A Group Travel Agencies for the influence on the performans of the firm. This thesis has six main sections. Section one is the introduction which indicates the importance of planning and organizing for the firms which want to be successful in the market which is in the competition of the global. Section Two includes the procces of management and the function of planning and organazing. Section Three explains characteristics of the service and the tourism sector and travel agencies. Section Four includes some analaizes about A Group Travel Agency according to the rule of the planning and organizing. The metodology and the inventions of this research are in Section Five. Section Six consists of the result of this research and the recommendation for the owners and managers of A Group Travel Agencies and the people who will a study like this subject after that.