Polis amirlerinin liderlik davranışları (Denizli Emniyet Müdürlüğü ve Nazilli Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü)
Police administrator leadership behavior
- Tez No: 140632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de Emniyet teşkilatında belirli bir yönetim sistemi var olmasına rağmen 'Polis Yönetimi ve Liderlik' başlığı altında bilimsel bir çalışma yapılmamasından kaynaklanan boşluğu doldurmak ve memurların (yaş, kıdem, çalıştıkları birim, cinsiyet, boş vakitlerini nasıl değerlendirdikleri, isteyerek polislik mesleğini seçip seçmedikleri ve resmi-sivil çalışma şekilleri gibi) bağımsız değişkenlerine göre liderlik algı ve beklentilerinin değişip değişmeyeceğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2002 yılında Denizli Merkez İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve Nazilli Polis Meslek Yüksek Okulunda yürütülmüştür. Örneklemdeki 208 polis memurunun yanıtlan değerlendirmeye alınmıştır. Veriler 19'u yapıyı kurma ve 19'u anlayış gösterme boyutunu ölçen 38 maddelik likert tipi 5 dereceli Liderlik Davranışlarını Betimleme Ölçeği (LBDQ) kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; amirlerin, yapıyı kurma alt boyutu yüksek liderlik davranışı sergiledikleri bulunmuştur. Böylelikle amirin etkili ve iş yönelimli olduğu ancak çalışanların otonomi, güvenlik, kendini gerçekleştirme, saygı ve toplumsal gereksinim alanlarında duyumsuzluk gösterdiği değerlendirilmektedir. Polis memurlarının beklentilerinin ise, (her zaman) yani ideal amirlik davranışları olduğu görülmüştür. Memurların algılan ile beklentileri arasında anlamlı fark oluşmuştur. Polis memurlarının cinsiyetleri, kıdemleri, mesleği isteyerek seçmeleri, şubeleri, boş vakitlerini değerlendirmelerine göre amirlerinin liderlik davranışlarım algılarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Memurların beklentilerinde ise; çalışma şekilleri, şubeleri ve boş vakitlerini değerlendirmelerine göre anlamlı farklılıklar oluşmuş, diğerlerinde oluşmamıştır. Bu konuda araştırma yapacaklara daha büyük örneklemin alınması önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to fill the place caused by the absence of any research titled 'Police Administration and Leadership', although there is an administration system for the Turkish National Police, and to determine whether the police officers' leadership expectations and perceptions depend on independent variables such as (age, sex, seniority, unit, spare time hobby, selection of job volunteerly, working in uniform or plain clothes). The study is carried out at Nazilli Police School in Aydın and Denizli Police Department. Data used in the study were collected from 208 police officer. The data in the study were obtained by 5-levelled LBDQ“Leadership Behaviour Description Questionnaire”which had 38 articles, the 19 of which is on“initiating structure”and the other 19“consideration”. The results indicated that the superiors perform leadership behaviours the with high sub-dimensions of structure establishment. Therefore, it is argued that the superior is efficient and job-oriented but the employee feel unsatisfied in otonomy, security, self- realization, respect and social needs. The expectation of police officers are (always) proved to be ideal superior behaviours. There has been a remarkable difference between the expectation and the perception of police officers. There has been remarkable differences amongst the police officers on the perception leadership behaviours, depending on their sex, seniority, unit, spare time hobby, selection of job volunteerly. The expectations of police officers had remarkable differences depending on working types, units, spare time activities but not in the others. Finally, it is recommended for the future researhers in this area that they should carry out the larger samples.