Dönüşümcü liderlik ve Kayseri Emniyet Müdürlüğünde dönüşümcü liderlik davranışları üzerine bir uygulama
Transformational leadership and one empirical study on transformational leaderships skills at Kayseri Police Organization
- Tez No: 146543
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Emniyet Teşkilatında görev yapan amir sınıfı personelin genel liderlik özellikleri ve Dönüşümcü Liderlik Özellikleri hakkında fikir sahibi olabilmek amacıyla Kayseri Emniyet Müdürlüğünde görevli amir sınıf personeli incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, polis amirlerinin genel liderlik ve dönüştürücü liderlik özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde yönetim, yönetici, güç, gibi liderlikle ilgili kavramlar açıklanarak daha sonra yönetici ve lider arasındaki farklar ve liderlerin özelliklerin belirtilmiştir. Liderlikle ilgili genel bilgiler verildikten sonra liderlikle ilgili ortaya konan Özellikler Teorisi, Davranışsal Teoriler, Durumsallık Teorisi, liderlikte yeni yaklaşımlardan Kültürel Liderlik, Vizyoner Liderlik ve Karizmatik Liderlik ele alınmıştır. Birinci bölümün sonunda Dönüşümcü Liderlik özel olarak incelenmiştir. Bu inceleme bölümünde Dönüşümcü liderlik genel özellikleri, güçlü ve eleştirilen yönleri ile tanımlanmış, ayrıca Dönüşümcü Liderlik tipi ile Etkileşimci Liderlik tipi arasındaki farklılıklar belirtilmiştir. İkinci bölümde Emniyet Teşkilatı genel olarak tanıtılmış, Polis amirlerinin hangi eğitim süreçlerinden geçerek rütbe kazanmaya hak kazandıkları belirtilip, Türk Polis Teşkilatı ile üç Avrupa Devletinin Polis Teşkilatlan rütbe terfi rejimleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca günümüzde yaşanan hızlı değişim karşısında Türk Polisinde Dönüşümcü Liderliğin bir ihtiyaç olduğu iddia edilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın önemi ve amacı, kapsamı ve sınırlan, yöntemi belirtilerek anketi dolduran 70 katılımcının genel bilgilerini, genel ve dönüşümcü liderlik özelliğini ortaya koyan veriler SPSS 10.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : 1. Liderlik 2. Dönüşümcü Liderlik 3. Türk Emniyet Teşkilatı
Özet (Çeviri)
In this study it was been tried to understand and show the General Leadership Skills and Transformational Leadership skills of the rank police officers of the Turkish Police Organization. The main purpose is determine the general leadership characteristics and the transformational leadership characteristics of these officers. In the first chapter; management, manager, power and some other terms defined and showed the differences between a leader and a manager. After giving the general informations about the leaders and leadership, it was mentioned about The Classic and The New Leadership Approachs. At the and of this chacapter The Transformational Leaderhip Approach defined and explained, includes the differences between the Transformational Leadership and Transactional Leadriship. In the second chapter, Turkish Police Organization introduced and the ways of being a rank police officer were explained. In the final chapter; method of the research, statement of the problem, significance of the study, hypothesis, instrument, data analysis and results of the study have been presented with the Questionnaire. 70 police rank officer filled this Questionnaire and the results were evaluated by the SPSS 10.0 program. Keyword ; 1. Leadership 2. Transformational 3. Turkish Police Organization