Mustafa Kutlu'nun Bu Böyledir hikaye kitabı üzerine söz dizimi incelemesi
A syntactic study of Mustafa Kutlu's story called Bu Böyledir this is so
- Tez No: 140646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ MUSTAFA KUTLU'NUN“BU BÖYLEDİR”HİKAYE KİTABININ SÖZ DİZİMİ İNCELEMESİ MEHMET ALİ ÖZKAN Türk Dili ve Edebiyatı Anabiîim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Doç. Dr. Erdoğan BOZ Mustafa Kutlu'nun sekiz bölümden oluşan“Bu Böyledir”adlı hikaye kitabından seçtiğimiz 30 (otuz) sayfanın söz dizimi incelemesinde elde ettiğimiz sonuçlar şunlardır:: 1. İncelediğimiz sayfalarda 629 cümle tespit ettik. Bu cümleleri yapısına göre incelediğimizde basit cümlelerin diğer cümlelere oranla daha fazla kullanıldığını gördük. Basit cümleyi sırasıyla sıralı, kesik, birleşik ve bağlı cümleler takip etmektedir. 2. Yüklemin türüne göre yaptığımız incelemede de Türkçe'nin geleneksel yapışma uygun olarak fiil cümlelerin ağırlığını görüyoruz. Özellikle de şunu belirtmeliyiz ki sıralı ve bağlı cümlelerin yapısındaki isim ve fiil cümleleri bu tasnife dahil edilmemiştir. Çünkü, bir cümle yapı bakımından basit, birleşik, sıralı ve bağlı cümle olma özelliklerinden ancak birine sahip olabilir. 3. Cümleleri yüklemlerinin yerine göre incelerken de sadece basit cümleleri ve birleşik cümleleri esas aldık. Yapılan inceleme sonucunda da kurallı cümlelerin ağırlığı ortaya çıktı. 4. Anlamına göre cümlelerin tasnifinde de ağırlığın olumlu cümlede olduğunu tespit ettik. 5. Yaptığımız incelemede toplam 1270 ( bin iki yüz yetmiş) adet kelime grubu tespit ettik. Bunların istatistiğine baktığımızda da en çok sıfat tamlaması daha sonra da isim tamlaması, sıfat-fiil grubu, zarf-fiil...grubu şeklinde bir sıralamanın olduğunu görüyoruz. Bunları da tablolar halinde tezimiz içinde verdik. Bu sonuçlara göre Mustafa Kutlu'nun“Bu Böyledir”hikaye kitabında basit, kurallı, olumlu ve fiil cümlelerinin ağırlığım görüyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SYNTACTIC STUDY OF MUSTAFA KUTLU'S STORY CALLED“BU BÖYLEDİR”THİS İS SO. Mehmet AH ÖZKAN The Bacis Studies of Turkish Language and Literature Afyon Kocatepe University Institute of Social Sciences June 2003 Supervisor: Assisstant Professor: Erdoğan BOZ We reached after ve had examined thirty pages that are selected from the book that is so ( Bu Böyledir) word composition examination in these conclusions below. 1. We counted 629 sentences in this selected part. We see must of the sentences that are used there are basic. Although there are serial incomplete, united and connected sentences. 2. When we look at the predicates, the sentences are verbal according to Turkish syntantical structure. We do not include united sentences and combined sentences in this examination. Becuse a sentences structurally is either basic or combined or serial or connected. 3. Wen we study the places of the verbs ve examine only basic and united sentences. 4. When we had studied whether the sentences are affirmative or negative, we saw that there had been used affirmative sentences mustly. 5. After we appHed on the selected part we counted 1270 word groups. Must of them are adjective status consructus. Noun constructus followed them. After that there are adjective verbs and adverb verbs. 6. Genarally subjects are used in the book. Then adverb. We do not include in this study verbs because there should be verbs in all sentences except for imcomplete ones. We gave all the tables of the studies in our thesis. The conclusion is that Mustafa Kutlu used basic, short sentences in his book called. This is so (Bu Böyledir). He used analyses and descriptions. We can see Anatolion way of life and Anatolian using of language in this book easily.