(1951-1970) yılları arası konusunu Türk tarihinden alan tiyatrolar
- Tez No: 140659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
ÖZET İnsanların farklı duyularına hitap eden tiyatro, ilk insanın var olduğu günden beri gelişmesini sürdürmektedir. Yazıldığı dönemin toplumsal, sosyal ve siyasî olaylarını konu alan tarihî eserler, o dönem hakkında en geçerli bilgileri içerir. Millî tarih ve kimlik bilincini geliştirmeyi amaçlayan eserler, toplumun birer yansımasıdır. Türk tarihinin her dönemine eserlerinde yer veren sanatçılar için bu tarihî olaylar, siyasî düşüncelerini anlatmalarında bir araç rolü oynar. Tiyatro, toplumların gelişimi sırasında tarihsel, toplumsal ve ekonomik koşulların etkisi altında yavaş yavaş gelişerek ortaya çıkmıştır. Tiyatro eserleri, ulusların yaşayan zenginlikleridir. Bize yazıldığı dönem hakkında güvenli bilgiyi veren tiyatro toplumumuzda hak ettiği değeri bulamamıştır. Türk Tiyatrosu, Geleneksel Türk Tiyatrosu ve Batı Etkisindeki Türk Tiyatrosu olarak iki ana bölümde incelenmektedir. Biz Batı Etkisindeki Türk Tiyatrosunun bir kolu olan Cumhuriyet Tiyatrosunu incelemeye çalıştık. Bu çalışmamızda 1951-1970 arasında konusunu Türk tarihinden alarak yazılmış tiyatro eserlerini incelemeye gayret ettik. Bu eserler yazıldığı devrin özelliklerini yansıtması açısından önem taşır. Bu çalışmayla bu dönemde yazılan eserlerin Türk Tiyatrosuna nasıl bir katkısı olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theater, which adressess to different senses of human begins, has continued its development since primitive days of humanity. Historical arts taking subject to social and political events, include the most valid information of their times. Art aiming to develop national history and conseious of identity, are the reflection of society. For artists who have given place to every period of Turkish History in their arts, these historical events have a role of means in expressing their political thoughts. Theater appeared broke out slowly under the effect of economical conditions during the historical and social development times of societies. Theater arts are the living richness of nations. Giving reliable information about its written period, theater could not find its deserved value. Turkish Theater can be examined in two main parts as Traditional Turkish and Turkish Theater Effected by the west. We tried to examine Republic Theater which is a part of Turkish Theater Effected by the west. In this work, we intend to examine theater arts taking its subject from Turkish History written between the years of 1951-1970. These arts have importance in the way of reflecting its period's characteristics. By this work, it is aimed to show how arts. Written in this period have given contribution to Turkish Theater.