Tıbbi cihazların tedarik ve finansman yöntemleri
Methods for purchasing and financing of medical means
  1. Tez No: 140660
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZETİ TIBBI CİHAZLARIN TEDARİK VE FİNANSMAN YÖNTEMLERİ Hatice ŞAHİN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman : Prof. Dr. Rıza AŞIKOĞLU Bu çalışmada, teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün artan teknolojik yatırımlardan olan tıbbi cihaz yatırımlarının farklı tedarik yollan arasından seçim yaparken, bu amaçla kullanılan farklı analiz tekniklerini kullanılarak bir seçim yapılması amaçlanmıştır. Sağlık sektörü ve hizmetleri, sağlık hizmetlerinin ekonomik boyutu, sağlık hizmetlerinin finansal boyutu, malzeme yönetimi ve tıbbi teknoloji yönetimi bölümlerinde incelenmiş ve uygulama kısmında da bu teorik bilgilerden yararlanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen sonuçlara dayanarak şöyle söylenebilir; hastaneler tıbbi cihazların faklı edinim yollan arasında seçim yaparken projelerin değerlemesi ve önceliklerine göre sıralaması yöntemleri ve maliyet analizleri kullanılmalıdır. Bu tür analizler hastanelerin kısa dönemde kapasite, fiyat ve hizmet satışı olanaklarının araştırılmasında kullanılabileceği gibi, uzun dönemde kar planlamasında da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSRACT METHODS FOR PURCHASING AND FINANCING OF MEDICAL MEANS Hatice ŞAHİN Department Of Business Administration Afyon Kocatepe Ünivesitesi, The Institute Of Social Sciences June,2003 Supervisor: Prof. Dr Rıza AŞIKO?LU This study aims to examine different analysis techniques for choosing purchasing methods of medical means of which amount is constantly increasing parallel to the technological d evelopment. T he first four p arts, u nder t he n ame o f m edical s ector and services, economical dimension of medical services, financial dimension of medical services, and management of materials, provide a theoretical foundation four the subsequent application part. Depending on the findings of this part, it can be argued that hospitals should use methods of Project evaluation and rankings in preferring among different methods of purchasing of medical means. These kinds of analysis will be helpful for searching the potential opportunities for an increase in capacity, service sail, and an appropriate price in the short run and also for profit planning in the long run.