İşçi işveren çatışmalarının çözümünde kazan kazan stratejisi
  1. Tez No: 140664
  2. Yazar: SERHAT GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ÖZUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İŞÇİ-İŞVEREN ÇATIŞMALARININ ÇÖZÜMÜNDE KAZAN-KAZAN STRATEJİSİ SERHAT GÖKBAYRAK İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Hatice ÖZUTKU Bu çalışmanın amacı, bir askeri fabrikadaki işçi-işveren çatışmalarına yol açan nedenleri tespit etmek ve çatışma nedenleri sonucunda sunulacak olan çözüm önerilerinin hem işçi hem de işveren tarafının kazanması yönünde olmasını sağlamaktır. Çalışma dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde çatışmanın tanımı ve türlerine yer verilirken, çatışma ile ilgili kavramlar incelenmiş ve çatışmayı açıklayıcı yaklaşım ve kuramlara değinilmiştir. İkinci bölümde, işçi-işveren ilişkilerinin gelişim süreci tarihsel süreç içerisinde incelenmiş ve işçi- işveren arasındaki sözleşmelerin dönemsel gelişmelerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, çatışmaların çözümüne yönelik geliştirilen stratejiler üzerinde durulmuş kazan-kazan stratejilerinin çatışmaların çözümünde kullanılabilirliği ortaya konulmuş ve değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise işçi-işveren arasındaki çatışmaların neden ve sonuçlan incelenmiş ve ortaya çıkan bu işçi işveren çatışmalarına kazan-kazan stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WIN-WIN STRATEGY IN THE SOLUTION OF THE CONFLICTS BETWEEN EMPLOYEE-EMPLOYER SERHAT GÖKBAYRAK Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences June 2003 Advisor: Assistant Proffessor Hatice ÖZUTKU The purpose of this study is to determine the reasons of the conflicts between employee and employer in a military factory and to offer solution strategies in a way that both employee and employer will win. This thesis consists of four parts. At first part, concepts associated with the conflicts are examined and explanatory approaches and assumptions pertaining to the conflict are mentioned while definition and types of the conflict took place. At second part, development process of employee-employer relationships is given chronologically and periodic progress of contracts between employee and employer is mentioned. At third part, strategies which have been developed for the solution of the conflicts are emphasized and the applicability of win-win strategies as solutions of these conflicts is showed and assessed. At fourth part, by means of data obtained from the survey, cases causing conflicts are determined and related win-win strategies are suggested.