State University preparatory class EFL instructors attitudes towards assessment methods used at their institutions and portfolios as a method of alternative assessment
Devlet üniversitelerinde hazırlık programlarında çalışan İngilizce okutmanlarının kullanmakta oldukları öğrenci performansını değerlendirme araçlarına karşı tutumları ve alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak portföy kullanımına yönelik bakış...
  1. Tez No: 140678
  2. Yazar: ŞEBNEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. BİLL SNYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEKİ HAZIRLIK PROGRAMLARINDA ÇALIŞAN İNGİLİZCE OKUTMANLARININ KULLANMAKTA OLDUKLARI ÖĞRENCİ PERFORMANSINI DEĞERLENDİRME ARAÇLARINA KARŞI TUTUMLARI ve ALTERNATİF BİR DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ OLARAK PORTFÖYLERE BAKIŞ AÇILARI Oğuz, Şebnem Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Bill Snyder Ortak Tez Yöneticisi: Julie Mathews- Aydınlı Temmuz, 2003 Bu araştırma, devlet üniversitelerindeki hazırlık programlarında çalışan İngilizce okutmanlarının kullanmakta oldukları öğrenci performansım değerlendirme araçlarına karşı tutumlarını ve alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak portföy kullanımına yönelik bakış açılarını öğrenmeyi hedeflemiştir. Bu çalışmada, 14 devlet üniversitesinin hazırlık programlarında görevli 386 okutman yer almıştır. Veri toplama işlemi dört bölümden oluşan ve içerisinde kapalı- yamt ile Likert-Ölçeği tipinde sorular bulunan bir anketle yapılmıştır. Anketin A bölümü aracılığıyla okutmanların eğitim durumu ve öğretmenlik tecrübeleri hakkında bilgi edinilmiştir. B bölümü, hazırlık programlarında kullanılanperformans değerlendirme araçları ve okutmanların bu araçlara karşı tutumlarını araştırmıştır. C bölümü, okutmanların portföyler hakkındaki bilgilerini ve bilgilerinin kaynağını bulmaya yöneliktir. D bölümü aracılığıyla ise okutmanların portföyleri kullanıp kullanmadıkları ve portföy değerlendirmesine yönelik bakış açılan araştırılmıştır. Sonuçlar, hem hazırlık programlarında halen kullanılmakta olan performans değerlendirme araçlarının hem de portföylerin faydalan olduğu kadar eksikliklerinin de olduğunu göstermiştir. Bu durum, etkin değerlendirme sonuçlan elde etmek için farklı yöntemlerin birarada kullanılması gerektiğinin altını çizmiştir. Ayrıca, okutmanların bazı alanlarda (örneğin: değerlendirme sonuçlannın yorumlanması ve değerlendirme ile öğretme arasındaki ilişkinin farkındalığı) yeterli bilgiye sahip olmadıklan görülmüştür. Bu durum, ilgili alanlarda okutmanlann profesyonel bir eğitime ihtiyaç duyabileceğini ortaya koymuştur. Ek olarak, portföylerin okutmanlara yükleyebileceği ekstra iş ve zaman gibi zorluklar, hazırlık programlanılın müfredatında bazı değişikliklerin yapılmasının gerekebileceği sonucunu ortaya koymuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATE UNIVERSITY PREPARATORY CLASS EFL INSTRUCTORS' ATTITUDES TOWARDS ASSESSMENT METHODS USED AT THEIR INSTITUTIONS AND PORTFOLIOS AS A METHOD OF ALTERNATIVE ASSESSMENT Oğuz, Şebnem M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Dr. Bill Snyder Co-Supervisor: Julie Mathews Aydınlı July 2003 The purpose of this study was to investigate preparatory class instructors' attitudes towards the methods of assessment they are currently using at their institutions, and their knowledge about and attitudes towards portfolios as an alternative method of assessment. The study was conducted with 386 English instructors from the preparatory class programs of 14 Turkish state universities. Data were collected through a four- part questionnaire including closed-response and Likert-Scale questions. Part A in the questionnaire gathered data about the instructors' educational background and iiiteaching experience. Part B investigated what assessment instruments are currently used in preparatory class programs and the instructors' attitudes towards them. Part C questioned whether instructors have any knowledge about portfolios, and their source of information. Part D investigated whether instructors have ever used portfolios, for what skills and what their attitudes towards portfolios are. The results of the data anlaysis revealed that both the assessment instruments the instructors are currently using and portfolios have benefits as well as insufficiencies, which emphasizes the significance of using multiple assessment methods to achieve effective results. The outcomes also showed that instructors do not have adequate knowledge of assessment in some areas such as interpreting the assessment results, or the relationship between assessment and instruction, which suggests the need for professional training for the instructors in these areas. Moreover, the findings highlighted a challenge of portfolio implementation such as time demands on instructors, which suggests the need for making some adjustments in the preparatory class curricula to achieve effective use of portfolios. IV