Anadolu University efl teachers reading textbook evaluation criteria before and after training
Anadolu Üniversitesi yabancı diller yüksek okulundaki İngilizce öğretmenlerinin eğitimden önce ve sonra okuma kitabı değerlendirme kriterleri
  1. Tez No: 140688
  2. Yazar: DUYGU USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FREDRİCKA L. STOLLER, DR. MARTİN ENDLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEK OKULUNDAKİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİNİN EĞİTİMDEN ONCE VE SONRA OKUMA KİTABI DEGENLENDİRME KRİTERLERİ Uslu, Duygu Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Fredricka L. Stoller Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Martin Endley Haziran 2003 Ders kitaplarının değerlendirilmesiyle ilgili eğitimin yetersizliği, öğretmen yetiştirme eğitiminin eksikliklerinden birinin oluşturmaktadır. Ders kitaplarının hangi yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili bir çok açıklayıcı yayın bulunmasına karşın, öğretmenlerin ders kitapları değerlendirebilme becerileri ve bu süreçte kullandıkları kriterler üzerine yapılmış çok az araştırma bulunmaktadır. Ders kitaplarının öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını hiçbir zaman tam anlamıyla karşılayamayacaklarından dolayı, herhangi bir ders kitabını seçmiş olmak tek başına yeterli değildir. Ders kitapları dersin ve eğitim kurumunun amaç ve hedeflerine her zaman tam bir uyum göstermeyebilir. Dolayısıyla, öğretmenlerin kullandıkları veya ilerde (muhtemel) kullanabilecekleri ders kitaplarım nasıl değerlendirmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Bu çalışmanın amacı bir Türk üniversitesindeki öğretmenlerin, İngilizce derslerine yönelik dil vııöğretim materyallerinin uygunluğunu değerlendirebilme becerilerini ölçmektedir. Bu çalışma için veri, bir okuma materyali değerlendirme anketi, eğitim-öncesi yönlendirilmiş sesli düşünme yöntemi, ve eğitim-sonrası yönlendirilmiş sesli düşünme yöntemi aracılığıyla elde edilmiştir. Bu çalışmada anketlerin ortaya çıkardığı sonuç, öğretmenlerin ders materyallerini değerlendirme kriterlerinin tutarlı olmadığıdır. Eğitim-öncesi ve eğitim-sonrası yönlendirilmiş sesli-düşünme yöntemlerinin sonuçlarına göre öğretmenlerin ders kitabı değerlendirmeye yönelik ilgi ve bilgilerini artırmış olmasından dolayı, ders kitabı değerlendirme kriterleri değişmiştir. Bu çalışma derslerde kullanılan veya kullanılabilecek ders kitaplarının değerlendirilmesi için öğretmenlere yönelik bir hizmet öncesi veya hizmet-içi eğitiminin gerekliliğini ortaya koymuştur. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANADOLU UNIVERSITY EFL TEACHERS' READING TEXTBOOK EVALUATION CRITERIA BEFORE AND AFTER TRAINING Uslu, Duygu M.A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Dr. Fredricka L. Stoller Co-Supervisor: Dr. Martin Endley June 2003 A lack of training in evaluating textbooks is one of the drawbacks of teacher education. Many descriptive articles in the literature discuss how to evaluate textbooks, but few empirical studies have been conducted on teachers' abilities to evaluate textbooks and the criteria that they use. Simply using a textbook is not enough since textbooks do not always meet the needs of learners or the teacher. Nor do they always complement the goals and objectives of the course and institution (Brown, 1995; Byrd, 2001; Pakkan, 1997). As a result, teachers need to know how to evaluate the textbooks that they are using and those that they may use. The aim of the study reported here is to determine teachers' abilities to judge the appropriateness of language teaching textbooks for English language classes at a Turkish university. The data were collectedthrough a Reading Material Evaluation Questionnaire, pre-training guided think-aloud protocols, and post-training guided think-aloud protocols. The results of the questionnaire revealed that the teachers evaluated their course materials inconsistently. Results of pre- and post-training guided think-alouds showed that textbook-evaluation training changed teachers' textbook evaluation criteria by raising their consciousness and knowledge base about textbook evaluation. This research indicates a need for pre- and in-service teacher training on the evaluation of textbooks that are/may be/will be used in the classroom. VI