Azerbaycan'da muhasebe denetimi düzeni ve bağımsız dış denetim alanındaki gelişmeler
Auditing order in Azerbaijan and developments in the foreign independent autiding
  1. Tez No: 140724
  2. Yazar: CEMİL SADULLAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
oz Tezin birinci bölümünde ilk olarak denetim kavramı ve muhasebe denetimi ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Daha sonra denetimin tarihi ve denetim türleri incelenerek bağımsız denetimin denetim sistemi içerisindeki yeri ortaya konulmağa çahşılmıştır. ikinci bölümde bağımsız denetim mesleğinin uygulanmasında önemli yer tutan uluslararası muhasebe ve denetim standartlarına ilişkin genel veriler ve mesleğin gelişmiş olduğu ülkelerdeki oluşum incelenmiştir. Üçüncü bölümde Azerbaycan'daki denetim düzeni genel olarak ele alınmıştır. Azerbaycan'da temel muhasebe kavramları, muhasebe ilkeleri ve uygulamaları, ülkedeki başlıca denetim kurumlan ve bu kurumlar arasındaki karşılıklı ilişkilerin oluşturulmasına yönelik konular araştırılmıştır. Dördüncü bölümde bağımsız denetimin ülkedeki gelişimi, bağımsız denetimle ilgili yasal düzenlemeler, bağımsız denetimin Azerbaycan ekonomisine yararları ve bağımsız denetim olgusundaki sorunlar ele alınmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of the thesis there are the definitions of the accounting auditing and auditing concepts. Then by investigating the history of the auditing and types of the auditing it has been tryed to emphasize the importance of the independent auditing in the auditing system. In the second part general datas concerned with international accounting and auditing standards, which are the important part of the aplication of independent auditing and creation of this profession in the developed countries which has been investigated. İn the third part the general auditing order of Azerbaijan has been issued. Such issues as fundamental accounting concepts, accounting principles and practical applications of that in Azerbaijan, the main auditing organization in the country and the relations among these organizations has been researched. In the forth part, issues such as development of independent auditing in Azerbaijan, legal regulations concerned with the independent auditing, usefulness of independent auditing to the Azerbaijanian economy and the problems in the independent auditing has been taken into account. IV