İçerden öğrenenlerin ticareti ve ilgili yasal düzenlemeler
  1. Tez No: 188533
  2. Yazar: CEYHAN AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETİçerden öğrenenlerin ticareti; gerçek veya tüzel kişilerin, kamuyaaçıklandığı zaman şirketin menkul kıymet fiyatlarını önemli ölçüde etkileyeceknitelikteki, kamuya açıklanmamış, önemli bilgiyi, mesleği, görevi dolayısıylaveya mesleği, görevi gereği bu bilgiye sahip olan kişilerden öğrenerek bubilgiyi, kazanç elde etmek veya olası bir zarardan kurtulmak amacıyla menkulkıymet alım veya satımı yaparak kullanmasıdır.İçerden öğrenenlerin ticareti birçok ülkede suç olarak kabul edilir ve bukonu ile ilgili hazırlanmış yasal düzenlemeler vardır. İçerden öğrenenlerinticaretinin yasaklanması gerektiğini savunanlar çoğunlukta olsa da serbestbırakılması gerektiğini savunanların sayısı da küçümsenemeyecek kadarboyuttadır.İçerden öğrenenlerin ticaretine ilişkin yasal düzenlemeler ilk olarakABD`nde uygulanmaya başlamıştır. Ardından birçok ülkede içerdenöğrenenlerin ticaretine karşı yasalar çıkarılmıştır.İçerden öğrenenlerin ticaretineilişkin kavramlar ve yasalar benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada ABD, ABülkeleri ve Türkiye`de içerden öğrenenlerin ticareti ile ilgili yasal düzenlemelerincelenmiştir.Türkiye`de doğrudan doğruya içerden öğrenenlerin ticaretini düzenleyenbir mevzuat yoktur. İçerden öğrenenlerin ticareti Sermaye Piyasası Kanununun47. maddesinde düzenlenmiştir.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInsider trading is getting profit by selling or buying securities on the basisof inside information; which has not published yet and when will be published,will have a significiant effect on the price of one or more securities.Insider Trading is accepted as a crime in most countries. There are someauthors who believes insider trading must be allowed and there are authors whobelieve it is a crime and should be regulated..Insider trading regulations first appeared in the United States. The lawsagainst insider trading in different countries are simillar.On this study, weexamined insider trading and regulations against insider trading in USA,European Countries and Turkey.In Turkey there is not a special regulation for insider trading. But insidertrading is regulated in Securities Exchange Act 47a(1) .vii