Küreselleşen medya anlayışında, aktüel informasyondan desinformasyona yöneliş sorunu (savaş ve kriz dönemlerinde)
From actual information to disinformation in globalizing media
- Tez No: 140740
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL BATUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
oz Bugün medya olarak adlandırdığımız kitle iletişim araçlarının temel bir öğesi olan informasyon, gerek seçim, gerek hazırlanış, gerekse yayılım süreçlerinde, yeni dünya düzenine paralel bir değişim göstermektedir. Bu çalışma, küreselleşen medya anlayışında, aktüel informasyonun değişim sorunsalını ele almakta ve özellikle savaş ve kriz dönemlerinde, informasyondan desinformasyona yöneliş sorununu, medya etiği ve medya politikaları açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma sırasında betimsel yöntem kullanılmış, ayrıca küresel medyada geniş ve etkin yer almış olan Körfez Krizi, Balkanlardaki çatışmalar ve 11 Eylül terör saldırıları, medya etiği ve medya politikaları açısından incelenmiştir. Sonuç olarak, küreselleşen medya içeriğinde değişen iletişim anlayışında, propaganda ve imaj oluşturma adına, desinformasyona yoğun bir yöneliş olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda, uluslararası medya alanında desinformasyonu önlemeye yönelik bir takım öneriler ortaya konmuştur. ABSTRACT Information, as one of the basic elements of the means of mass communication which is called media, shows a parallel change with the world order in selection, preparation and expansion periods. This research takes on the change problematic of the actual information in globalizing media perception and aims to examine the problem of departure from information to disinformation from the viewpoint of media ethics and media policies, especially in war and crisis periods. Methodology of description is used in the research, and also Gulf Crisis, conflicts in Balkans and September 1 1 terrorist attacks which have been extensively and actively appeared in the global media, have been examined from the viewpoint of media ethics and media policies. As a result, it has been established that there is an intensive tendency towards disinformation on behalf of creating image and propaganda in the changing communication understanding in globalizing media content. As a consequence of the research, some offers have been put forth for avoiding disinformation in the international media area. Ill
Özet (Çeviri)