Bir bağımsız idari otorite örneği olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
One example of independent regulatory agencies is BDDK
  1. Tez No: 140745
  2. Yazar: NESİM BABAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
oz Değişen ve karmaşıklaşan kurumsal ve düşünsel yapılar insan hak ve özgürlükleri üzerinde olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmuştur. Bu faktörlerin sebep olabileceği olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla klasik kurumlardan farklı olarak oluşturulan kurumların oluşum ve yapıları irdelenmiştir. Örgüt yapısı, denetimleri, çalışma şekilleri farklı olan ve 'bağımsız idari otoriteler' denilen kurumların oluşturulmasına neden olan faktörler ve değişik uygulamaları araştırılmıştır. Hassas olan iletişim, medya, bankacılık ve rekabet gibi alanlarda oluşturulan bu kurumlar ülkeden ülkeye değişen yapılan ile göze çarpmaktadırlar. Kuruldukları alanlarla ilgili geniş yetkilerle donatılan bu kurumların; genel olarak özellikleri ve arzettilkleri kendilerine has yapıları ile ülkemiz uygulaması kısaca araştırılmıştır. Ülkemizde hassas olan alanlardan biri olan bankacılık sektöründe karşılaşılan problemler ve bunun sonucu oluşan risklerle bu risklerin ortadan kaldırılması için yapılanlar, yapılması gerekenler ve devletin bu alana müdahale araç ve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ülkemizde bu konuyu düzenlemek ve denetlemek amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yapısı ve faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT Information of institutional structures with the aim of preventing inefficiencies brought by exter sive human rights and freedoms, and to accord differing and comlexing instititional structures, which inclauding something new for classical governmental organizations have examined. The factors leading formation of institutions called as Indipendent Resularory Agencies which have different arganizational structure, control mechanism and working procedures, have searched. The independent Regulatory Agencies constirbuted in the areas of comminication, media, banking and competition striking with their differences from one country o another. This institutions general features and sui generis structures. Which decked out with wide competences in their constructed areas, has briefly searched.
Özet (Çeviri)
oz Değişen ve karmaşıklaşan kurumsal ve düşünsel yapılar insan hak ve özgürlükleri üzerinde olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmuştur. Bu faktörlerin sebep olabileceği olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla klasik kurumlardan farklı olarak oluşturulan kurumların oluşum ve yapıları irdelenmiştir. Örgüt yapısı, denetimleri, çalışma şekilleri farklı olan ve 'bağımsız idari otoriteler' denilen kurumların oluşturulmasına neden olan faktörler ve değişik uygulamaları araştırılmıştır. Hassas olan iletişim, medya, bankacılık ve rekabet gibi alanlarda oluşturulan bu kurumlar ülkeden ülkeye değişen yapılan ile göze çarpmaktadırlar. Kuruldukları alanlarla ilgili geniş yetkilerle donatılan bu kurumların; genel olarak özellikleri ve arzettilkleri kendilerine has yapıları ile ülkemiz uygulaması kısaca araştırılmıştır. Ülkemizde hassas olan alanlardan biri olan bankacılık sektöründe karşılaşılan problemler ve bunun sonucu oluşan risklerle bu risklerin ortadan kaldırılması için yapılanlar, yapılması gerekenler ve devletin bu alana müdahale araç ve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ülkemizde bu konuyu düzenlemek ve denetlemek amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yapısı ve faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT Information of institutional structures with the aim of preventing inefficiencies brought by exter sive human rights and freedoms, and to accord differing and comlexing instititional structures, which inclauding something new for classical governmental organizations have examined. The factors leading formation of institutions called as Indipendent Resularory Agencies which have different arganizational structure, control mechanism and working procedures, have searched. The independent Regulatory Agencies constirbuted in the areas of comminication, media, banking and competition striking with their differences from one country o another. This institutions general features and sui generis structures. Which decked out with wide competences in their constructed areas, has briefly searched.This study focused on possible problems in vulnerable banking sector, appearing risks because of this problems, regulations and necessary measures to overcome risks and lastiy the goverment's tools and methods to intervene this area. Operations and structure of the BDDK which formed with the aim of to regulate and control banking sector in our country is tryingto explained. II