Hisse senedi opsiyonlarının fiyatlama modelleri üzerine bir inceleme
A Study on stock options pricing models
  1. Tez No: 140746
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALİZADEH OGHİANOUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
oz Bu tez çalışmasında, opsiyon işlemlerinin tarihsel gelişimi ve opsiyon piyasalarının yapısı incelenirken aynı zamanda, bu piyasaların önemli özelliklerinden birisi olan riskten korunma, spekülasyon ve arbitraj işlemleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada özel olarak, hisse senedi opsiyon sözleşmelerinin fıyatlaması konusunda uluslararası piyasalarda yaygın olan yöntemlerden Black-Scholes ve Binomial opsiyon fıyatlama modelleri incelenerek değerlendirilmiştir. Uygulama kısmında ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ında hisse senetleri üstüne yazılacak opsiyon sözleşmelerinin Black-Scholes fıyatlama modeli ile hesaplanan prim fiyatlarının uygulanabilirliği konusu analiz edilmiştir. ABSTRACT In this dissertation, while the historical development of options and structure of the options markets are dealt with, emphasis also has been given to hedging, which is one of the most important specifications of these markets, speculation and arbitrage operations. In this study, especially, the option pricing models of Black-Scholes and Binomial, which are internationally widespread methods for pricing of stock options contracts, have been studied and evaluated. In the application part, the applicability of premium prices of the options contract to be written on the stocks in Istanbul Stock Exchange, as calculated by means of Black-Scholes pricing model, has been analyzed. m
Özet (Çeviri)