İnternet üzerinden işlenen yabancı unsurlar haksız fiillerden doğan davalarda yetkili mahkemenin belirlenmesi (Türk, Amerikan ve Fransız Hukuk sistemleri)
Determination of courts with jurisdiction over disputes arising from torts, having a foreign element, committed on the internet (Turkish, US and French legal systems)
  1. Tez No: 140760
  2. Yazar: HALUK BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz Bu çalışmada İnternet üzerinden işlenen yabancı unsurlu haksız fiillerden kaynaklanan davalarda yetkili mahkemenin belirlenmesi hususu Türk, Amerikan ve Fransız hukukları temel alınarak incelenmiştir. Türk Hukuku bakımından yer itibariyle yetkili mahkemeler milletlerarası yetkiye de sahip olduğundan, iç hukuk uyarınca genel ve özel yetki prensiplerine değinilmiş ve ilgili içtihatlar belirtilmiştir. Türk Hukuku bakımından yapılan değerlendirmede, genel kuralların İnternet özgü haksız fiillere uygulanmasının hak ve nesafet kurallarına aykırı sonuçlara yol açabileceği ve İnternet üzerinden işlenen haksız fiillerin fiille en yakın irtibata sahip ülke mahlremelerinin yetkili olması önerisi getirilmiştir. İntemet'in anavatanı olan Amerikan Hukuku sahip olduğu zengin içtihatları ve eyaletten eyalete değişebilen yetki prensipleri ile tez içinde farklı bir yapıda yer almıştır. Fransız Hukuku ise, çalışmanın konusu ile ilgili olarak hemen hemen tüm Avrupa Birliği ülfelerinin tabi olduğu düzenlemelere tabi bir ülke olarak bu çalışmada incelenmiştir. Anılan hukuk sistemlerinin mevzuatı ve mahkeme kararlarının incelenmesi sonucunda, incelenen hukuk sistemlerinde İnternet üzerinden işlenen haksız fiillere özgü düzenlemelerin mevcut olmadığı ve sıradan haksız fiillere uygulanan hukuk kurallarının İnternet üzerinden işlenen haksız fiillere de uygulanclığVuygulanmak durumunda olduğu tespit edilmiştir. İntemet'in sınır tanımayan doğası karşısında meselenin uluslararası bazda ve uzlaşma ile oluşacak standart düzenlemeler çerçevesinde çözümlenmesi gerektiği şüphe götiirmemektedir. Bu bağlamda, İnternet üzerinden yapılan işlemlerle ilgili yetkili mahkeme hususunda uluslararası bir uzlaşı ve mevzuat oluşturma yönünde yapılan çalışmalara da değinilmiştir. ABSTRACT This dissertation discusses courts that hold jurisdiction on disputes with a foreign element, which arise from torts committed on the Internet, from the perspectives of Turkish, United States and French law systems. Applicable legislation, the local general and private jurisdiction rules enforced by Turkish courts and court precedents of Turkish courts are touched upon under Turkish law, which determines the international jurisdiction of Turkish courts according to the territorial jurisdiction held by these courts. In the evaluation made within the Turkish law part, it has been stated that the application of general jurisdiction rules to torts committed on the net would result in unfair consequences and be against fair play. In this section, it is proposed that the courts of the country that is strongly relevant to the tort in question should hold jurisdiction over the dispute. As regards the United States, which is the country the Internet originated from; it has been examined in the dissertation under a different structure, given the different jurisdiction rules in force within the states and a large number of relevant court precedents available. French law has also been a country of comparison, as it is in conformity with the same regulations as almost all other European Union countries. It has been observed that, the countries whose legal systems have been reviewed in this dissertation lack special provisions applicable to Internet torts and apply/are to apply general rules applicable to ordinary torts [to internet torts]. Because the Internet recognizes no borders or boundaries, the issue requires an international approach and agreement. In this regard, certain international attempts with an aim to establish an international accord and legislation with respect to competent courts for transactions realized on the Internet have been indicated in this dissertation.
Özet (Çeviri)