Antalya'da Neapolis Bazilikası
Basilica of Neapolis at Antalya
  1. Tez No: 140786
  2. Yazar: GÖRKEM KIZILKAYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz Çalışmanın amacı, Antalya'nın kuzeybatısındaki Doyran beldesi sınırlan içindeki Neapolis kentinin, henüz akademik literatüre geçmemiş erken dönem kilisesinin mimari tanıtımını gerçekleştirmektir. Doyran beldesi ve çevresi hakkında daha önce yayımlanmış araştırmalar bulunmasına karşılık, bunlar Neapolis yerleşmesinin Bizans dönemini ve yerleşmedeki kiliseyi kapsamamaktadır. Bu nedenle yapılan çalışma, Neapolis kilisesi üzerine yayımlanmış ilk belge niteliğini taşıyacaktır. Sözkonusu kilise, 1999 yılından 2002 yılına kadar olan dört sezon boyunca ziyaret edilmiştir. Arazi çalışmaları süresince kilisenin ayrıntılı ölçüleri alınmış, fotoğrafları çekilmiş ve kilise içinde bulunan mimari plastik parçalar çizilmiştir. Alman ölçüler doğrultusunda, 2000 yılı sonunda, bilgisayar ortamında çizilen kilisenin rölöve ve restitüsyonlarının sağlamaları 2001 ve 2002 yıllarında arazide yapılmıştır. Neapolis kilisesi üzerine hazırlanan çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Neapolis antik yerleşmesinin coğrafi konumu, tarihi ve çevresinde bulunan diğer Bizans dönemi dini mimarlık örneklerinin tanıtımını kapsamaktadır. İkinci bölüm, Antalya bölgesindeki mahalli kiliseler arasında ünik özellikler gösteren kilisenin mimari çözümlemesini ve restitüsyon önerisini içermektedir. Son bölümde ise kilise içinde bulunan mimari plastik parçaların değerlendirilmesi ve katalogu yer almaktadır. Kilisenin çağdaşı kiliselerle karşılaştırılarak Akdeniz Bölgesi'nin mimarlık tarihi içindeki yerinin belirlenmesi yukarıdaki üç bölümün ana hedefidir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to realize the description of the church of Neapolis - situated in the Doyran district on the northeastern side of Antalya - in a way that has not yet been addressed in the academic literature. Although there are published studies about the Doyran district and its environment, they do not include the Byzantine period of the Neapolis settlement and the church in the settlement. For this reason, this study will be the first document on the Neapolis church. The church under study was visited four times between 1999 and 2002. During the field research, detailed measurements of the church were completed, pictures were taken and the architectural plastic pieces of the church were drawn. Based on the measurements taken in 2000, the major drawing and restitutions drawn in a computerized setting were verified in the field in 2001 and 2002. The study prepared on the Neapolis church is composed of three main parts. The first part describes the geographical location, and the history of the Neapolis settlement and other religious architectural examples of the Byzantine period in its territory. The second part comprises of the architectural analysis of the church, which presents unique features among local churches and also a restitution proposal. In the last part, there is a catalogue and a subsequent analysis of the architectural plastic works. The principal goal of all of these three is to compare the church with its contemporaries and to determine the place of the Mediterranean region within the history of architecture.