Avrupa Birliği ve kütüphaneleri
European Union and libraries
  1. Tez No: 140787
  2. Yazar: İLKAY GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL YONTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokümantasyon ve Enformasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Tez kapsamında; Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri, Avrupa'da enformasyon toplumu çalışmaları ve bu çalışmaların kütüphane ve enformasyon hizmetlerine yansıması, Avrupa Birliği'nde kütüphane ve enformasyon hizmetleri ile ilgili olarak politika, program ve projeler, Türkiye'de enformasyon toplumu çalışmaları, kütüphane ve enformasyon hizmetleri alanında başlıca gelişmeler, kalkınma planları ve bilim politikaları, ülkemizde Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde kütüphane ve enformasyon hizmetleri alanında uyumu kolaylaştıracak projeler ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nde kütüphane ve enformasyon alanındaki gelişmelerin Birlik düzeyinde politikalarla yönlendirildiği görülmektedir. Türkiye'de bugüne kadar kalkınma, kültür ve bilim politikalarında kütüphane ve enformasyon merkezlerine ilişkin durum tespiti yapılması veya kimi uygulamalar olmasına rağmen, bu çalışmalar Avrupa'da kütüphane ve enformasyon merkezlerinin bulunduğu düzeyi yakalamaya yetmemiştir. ABSTRACT This paper addresses the following topics related to Turkish - European Union (EU) librarianship; the political background of relations between Turkey and the EU, work related to the information society within the EU and its influence on library and information services, development plans, policies, and projects in culture, education and science on the above mentioned fields in the EU, work related to the information society within Turkey, the main developments in library and information services, development plans and science policies, and projects which will enhance the adaptability of Turkey in its accession period to the EU. Policy initiatives issued by the European Union provide useful insights into the ways in which improvements in Turkish libraries may be realized. Although some efforts have been made to enhance the status of libraries according to development plans as well as cultural and science policies, these initiatives still fall short of those enjoyed by many libraries in the European Union. m
Özet (Çeviri)