Avrupa Birliği sürecinde profesyonel üniversite kütüphanecileri
Professional university librarians towards European Union
- Tez No: 144299
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
11 ÖZET Enformasyonun en büyük güç ve ekonomik değer haline geldiği günümüzde, bilim üreten ve yayan kurumlardan birisi olan üniversitelerin çağlar boyu taşıdığı rolün önemi bir kat daha artmıştır. Bunun en belirgin kanıtı Avrupa Birliği 'ne üye ve Birliğe aday ülkelerde uygulanmakta olan yükseköğretim faaliyetlerinin, Avrupa Birliği'nin nihai amacı olan“Tek Avrupa”olma yolunda üstlendiği roldür. Hiç şüphesiz üniversite kütüphaneleri, bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetlerini destekleme sorumluluğu ile üniversite sisteminin en önemli öğesi durumundadır. Bu sorumluluğun eksiksiz bir şekilde yerine getirilebilmesi büyük ölçüde üniversite kütüphanesinde görev yapmakta olan nitelikli iş gücüne bağlıdır. Araştırmada Ankara'daki üniversite kütüphanelerinde çalışmakta olan üniversite kütüphanecilerinin demografik dağılımlarına, belli başlı profesyonel faaliyetlerine ve çeşitli konulardaki bakış açılarına yer verilmiştir. Araştırmanın amacını üniversite kütüphanecilerinin profesyonel bilgi profillerini belirlemek oluşturmuştur. Betimleme yönteminin kullanıldığı araştırmamızda, veriler literatür incelemesi ve anket teknikleriyle toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla Ankara'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapmakta olan profesyonel üniversite kütüphanecilerine 4 bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma hipotezi“Türkiye'de üniversite kütüphanelerinde görev yapmakta olan profesyonel üniversite kütüphanecilerinin profesyonel bilgi profilleri, görev yaptıkları kurumda profesyonel niteliklerini görev ve sorumluluk alanlarına yansıtacak düzeyde gelişmemiştir.”şeklinde düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda hipotezimiz kanıtlanmıştır. Araştırma sonucunda üniversite kütüphanecilerinin profesyonel bilgilerini görev yaptıkları kurumda sorumluluk alanlarına yansıtamadıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuca yönelik olarak profesyonel üniversite kütüphanecilerinin profesyonel bilgi düzeylerini geliştirecek eğitim programlarına ve bu bilgilerin en verimli şekilde kullanılacağı mesleki koşullara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Today, information has become the most powerful and economical value. As a result of this, the importance of universities, which have produced and distributed scientific knowledge for ages, has increased. The best example for this is being seen in higher education activities of European Union's member and candidate countries, whose aim is to reach“a United Europe”. Universities, which support scientific research and education, without doubt, are essential part of university system. In order to meet this responsibility completely, they are largely depend on qualified manpower who work in their libraries. In this research, librarians who work in university libraries in Ankara, have been investigated according to their demographic frequences, professional attidutes, and their oppinions for different professional topics. The aim of the research is to determine professional profile of university librarians. The research is based on survey method and data gathered by literature review and questionnaire. In order to collect data, a questionnaire was sent to professional university librarians, working in the state and private universities in Ankara. The hypothesis stated as“professional profile of university librarians in Turkey is not developed enough to reflect their professional quality to their working places and responsibility areas.”At the end of research the hypothesis has been proved. In conclusion, it is clear that librarians working in university libraries are unable to reflect their professional knowledge into their responsibility areas. To overcome for this situation some suggestions have been asserted.