Avrupa Birliği'nin yetişkin eğitim programı Grundtvig çerçevesinde halk kütüphanelerinin yeri ve önemi
The Place and importance of public libraries within the framework of European Union adult education programme Grundtvig
- Tez No: 141496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY FENERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Yaşam boyu öğrenme kavramı 1800' li yıllarda ortaya atılmış bir kavramdır. Bu kavram zaman içinde toplumsal, ekonomik ve teknolojik değişimler ışığında gelişme göstermiş, ve I960' lı, 1970' li yıllarda zaman zaman gündeme gelmiş olmasına rağmen, 1990 lı yıllarda toplum için önemli bir odak noktası olmuştur. Öğrenmenin bitmeyen bir süreç olduğunu vurgulayan yaşam boyu öğrenme kavramı bilginin, belgenin ve teknolojinin inanılmaz bir hızla arttığı günümüzde uygulamaya geçmesi gereken önemli bir kavramdır. Yaşamları boyunca insanlar ya resmi eğitim kurumları bağlamında ya da yaşadıkları çevre, iş ve günlük yaşamlarında bilgi edinmeye yani öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Öğrenme zorunlu eğitimin tamamlanmasıyla biten bir süreç değildir ve tüm bireyler için yaşamlarının sonuna kadar devam etmesi gereken bir etkinliktir. Bilgi, belge ve teknolojide görülen baş döndürücü gelişmeye uyum sağlayabilmek, bir meslek edinmek ya da edinilen meslekteki gelişmeleri ve değişimleri izleyebilmek, birey olabilmek ve toplumda aktif bir rol oynamak için insanlar, yaşamlarının her döneminde yeni bilgi ve beceriler edinme ya da varolan bilgi ve becerilerini geliştirme ihtiyacı duyacaklardır. Bireylerin artan bilgi ihtiyacını karşılamada bilgi merkezleri özellikle de onun bir türü olan halk kütüphaneleri önemli bir role sahiptir. Çünkü halk kütüphaneleri, toplumun her kesimini hiçbir ayırım gözetmeksizin kucaklayan ve yanı sıra her türlü örgün eğitimi destekleyen, bireylere bağımsız öğrenme olanağı sunan kurumlardır. 261
Özet (Çeviri)
SUMMARY The concept of lifelong learning first appeared during 1800's. It gradually changed and enhanced under social, economic and technological effects. Although it became from time to time a current issue in the 60's and 70's, it was only in the 90's, when it became an important point for society. The concept of lifelong learning, which has to be implemented in our rapid developing world, where information, documents and technology change immediately, underlines the fact that learning is a never-ending process. In all parts of life such as formal education, work life or daily life; people need information continuously which means that they need to“learn”throughout their lifetime. Learning is not a process that is completed with compulsory education, in the contrary it is an activity which should last for a lifetime. In order to adapt oneself to the enormous changes in information, documents and technology world, to have an occupation, to be informed continuously in order to keep up with the developments in one's professional area, to be an individual or to be an active member of society, people need in every step of their life access to new information and skills or they need to develop their existing knowledge and skills. Therefore to fulfil the increasing need for information, information centres, especially public libraries are of great importance at this point. Thus, public libraries are institutions, which tolerate access to every layer of society and besides support formal education and enable individuals opportunities to 263learn independently. Public libraries, which have an important role in providing chance equality in education, intellectual freedom, critical thinking, providing free service to everyone without making any discrimination, are considered as democratic institutions which will ensure the greatest support for lifelong learning. Industrialised countries, which have re examined the role of public libraries in the new shaping social, and economic world, are putting the programmes to work which they are going to benefit from. The Grundtvig Programme within the Sokrates Education Programme of the European Union, is an example for the dissemination of adult education and lifelong learning among society. In this work the terms“adult education”and“lifelong learning”are explained i « lexically, their definitions are given, the Grundvig Programme, part of the Sokrates Program in the European Education Programme has been examined thoroughly and it has been tried to reveal how the programme of which public libraries are part of, could be implemented in Turkey in the progress of adult education and lifelong learning. 264