Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde gereksinim çözümlemesi: Kara Kuvvetleri lisan okulundaki misafir askeri personele ilişkin bir uygulama örneği
Needs analysis in teaching Turkish as a foreign language: A sample application to the International Military students at the army school of languages
- Tez No: 140793
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
oz Bu çalışmayla İstanbul'da bulunan Kara Kuvvetleri Lisan Okulu'ndaki Misafir Askeri Personelin Türkçe gereksinimlerinin saptanması amaçlanmaktadır. Bu gereksinimlerin saptanabilmesi için üç farklı kaynak grup kullanılmıştır: 50 öğrenciden oluşan birinci grup, 20 mezundan oluşan ikinci grup ve 10 öğretmenden oluşan üçüncü grup. Sözü edilen üç gruba da gereksinim çözümlemesiyle ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan yararlanılarak geliştirilen ve 25 soru maddesiyle Türkçe öğrenmenin gereksinimi, Dil becerileri ve altbeceriler, Öğretmen yeterliliği, Eğitim araç-gereçleri ve Askeri terimce olmak üzere beş kategoriden oluşan ve her kaynak grubun kendi bakış açılarıyla yanıtlamaları istenen anketler verildi. Daha sonra bu anketlerden elde edilen veriler değerlendirilerek bir sonuç elde edildi. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu'ndaki yabancı dil olarak Türkçe eğitiminin iyileştirilmesi için kimi öneriler yapıldı. ABSTRACT This study aimed at identifying the Turkish language needs of international military students at the Army School of Languages, Istanbul. In order to identify the perceived needs and provide triangulation, the data were gathered from three different groups of informants; that is, fifty students, twenty graduates and ten Turkish language teachers. The three groups, from their own point of views, responded to a 25-item structured questionarie consisting of five categories. That is, need for Turkish, language skills and subskills, instructor specialization, instructional materials, and focus on military terminology. The questionarie was developed from the needs assessment studies done earlier. Then, the data gathered from the three different groups of informants were analysed and some results were reached. Based upon these findings, several recommendations were made to enhance the present teaching Turkish as a foreign language at The Army School of Languages, Istanbul. Ill
Özet (Çeviri)