Türk Vergi Hukukunda örtülü sermaye
The Camouflaged capital in Turkish Tax Legislation
- Tez No: 140794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
öz Bu çalışım, Türk Vergi sistemi içerisindeki vergi güvenlik tedbirleri içerisinde önemli bir yeri olan örtülü sermaye müessesesini çeşitli yönleriyle ele alarak incelemek ve konuya ilişkin sorunları olabildiğince açıklığa kavuşturmak maksadıyla, bu konuda yayınlanan kitap, makale, rapor ve etütler ile Danıştay'ın bu konuda verdiği emsal kararların ışığı altında hazırlanmıştır. Konuya ilişkin genel açıklamaların yapılacağı“Giriş”bölümünden sonra,“Örtülü Sermaye Kavramı ve Unsurları”başlığım taşıyan birinci bölümde, kavramın tanımı yapılarak, örtülü sermayenin yasal düzenlemedeki yeri üzerinde durulacak ve unsurları açıklanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde, örtülü sermaye ile ilgili özellik gösteren bazı hususlar incelenecek, örtülü kazanç kavramı ile karşılaştırması yapılacak, örtülü sermaye uygulamasının önemi vurgulanmaya çalışılacaktır. Sistemin aksayan yönlerinin tespiti ile, daha fâzla işlerlik kazanması, yargıda gereksiz ihtilaflara yol açmaması, bu yolla oluşabilecek vergisel kayıpların en aza indirilmesi için yapılması gerekli değişiklikler ve çözüm önerilerine yer verilecektir. ABSTRACT This study, which examines the camouflaged capital institution in various ways that occupies an important position among the tax security measures contained within Turkish tax system, and to explain the problems related to the matter as much as possible, was prepared under the light of books, articles, reports and studies published in this subject and similar State Council resolutions. After the“Introduction”section, where the general explanations related to the subject are contained, the concept is defined, the place of camouflaged capital within the legal arrangements and its factors will be explained in the first section with the title“Camouflaged Capital Concept and its Factors”. In the second section, some special conditions that are related to the camouflaged capital will be examined, it will be compared with the camouflaged earning concept and the significances of camouflaged capital application will be emphasized. Upon the determination of the insufficiencies of the system, the required amendments and solution proposals in order to provide more functionality; not to cause useless conflicts in the jurisdiction; to reduce the losses that might form this way to minimum, will be explained ffl
Özet (Çeviri)