Türkiye'den beyin göçü
Brain Drain from Turkey
  1. Tez No: 140823
  2. Yazar: H. NEVZAT UYAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
öz Bu çalışmanın konusu yurtdışına göç hareketlerinin önemli bir kısmını oluşturan beyin göçüdür. Araştırmamızda beyin göçünün tarihçesi, tanımlar, teorik, yaklaşım, az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler açısından önemi incelenmiştir. Beyin göçünün; sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan toplumlar üzerinde doğurduğu pozitif ve negatif etkiler de araştırmanın üzerinde durduğu konular arasında gelmektedir. Türkiye'nin beyin göçünden nasıl etkilendiği ve ortaya çıkan olumsuz sonuçlar ise araştırmanın üçüncü bölümünde yer almaktadır. Türkiye'nin beyin göçünden olumsuz etkilenen bir ülke konumunda olduğu ve bu durumun tersine çevrilebileceği; ancak beyin göçüne karşı yerleşmiş düşünce ve önlemlerin dışına çıkılarak radikal değişiklerle Kamu Yönetimsel önlemlerin alınması gerektiği düşüncesi bu çalışmanın tezini oluşturmaktadır. ABSTRACT The main topic of this study is brain drain.that is an important part of immigration to foreign countries. Our research includes brain drain's historical background, definition, theoretical approaches, and its significance in accordance with undeveloped, devoloping, and developed countries. Brain drain's negative and positive impacts from social.cultural and economic perspectives on societies are among the topics dwelled upon in this study. The third part of the research consists of negative results of brain drain in Turkey and how the country is affected by it. The thesis of this study states that Turkey is negatively influenced by brain drain. On the other hand, this effect can be reversed. However, this can be achieved if actions beyond the conventional forms are radically undertaken for public administration precautions to be assumed.
Özet (Çeviri)