Küreselleşme sürecinde Türk Milliyetçiliği: Dünü, bugünü, yarını
The Turkish nationalism in the process of globalisation: Past, present, future
- Tez No: 140836
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
oz Bu çalışma, Türk milliyetçiliğinin küreselleşme karşısındaki duruşunu incelemeyi amaçlamaktadır. Sanayileşme, modernleşme, ilerleme gibi kavramlarla ifade edilen sosyal değişimlerin son aşamada yeni dünya düzeni ve nihayet küresellik olarak ifade edilmekte oluşu dünya milletlerini önemli sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Küreselleşme, dünya ölçeğinde değişimler sağlayan bir süreç olarak Türk milliyetçiliğini milli kültür, milli devlet ve hükümranlık haklan gibi hayati sorunlarla karşı karşıya getirmiştir. Milli devletlerin sınırları, kültürleri ve hükümranlıkları aşındığı iddiasından yola çıkarak güvenli sınırlar içinde hayatiyet kazanabilmiş olan Türk milliyetçiliğinin bu gibi süreçler karşısındaki durumu araştırma konusu edilmiştir. Küreselleşmenin doğal bir süreç olarak algılanması ise küreselleşme karşıtlarının söylemlerini peşinen mahkum etmekte, kendi kimliklerini korumak isteyenler küresel huzuru bozmaya yönelik çıkışlar olarak algılanmaktadır. Bu anlamda Türk milliyetçiliğinin iddialarını sürdürmesinin imkanları sorgulanmaktadır ABSTRACT In this work, we tried to analyse of the attitutude of the Turkish mationalism on the opposition to the globalism. In the middle of this century, terms like industrualisation, modernisation and progress was used to explain the social changes. Now, in the last era, social changes are explain by the terms like new world order and globality. In this, Turkish nationalism, -just like other nationalism- has an important problem. Globalisation, as a progres that makes global changes, makes Turkish nationalism to eritişe its position. Turkish nationalism is the position to analyse its teories like national culture, national state and national suverignity. Globalisition teories claim that nation-states borders, national culters and the national suverignity are weak to globalism. We analyse the Turkish nationalism in this wiew. Globalism teories urge that globalisation is an naturel duration, but anti-globalisation is an ressistance to global wellfare. In this view Turkish nationalism is analysed to ressistant to keep its position.
Özet (Çeviri)