Enerji ekonomisi içerisinde alternatif enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkaınma ilişkisi (Ukrayna örneği)
The relationship between alternative energy resources in the concept of energy economics and sustainable development: The Ukraine case
- Tez No: 140838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma ile alternatif enerji kaynaklan arasındaki ilişki analiz edilmeye ve Ukrayna Cumhuriyeti örneğiyle bu ilişki irdelenmeye çalışılmaktadır. Dünyada enerji kaynaklarının tarih boyunca sürekli bir şekilde, çeşitli amaçlarla tüketilmesi sonucu günümüzde enerji kaynaklarının yok olması tehlikesinin ortaya çıkması ve ekolojik dengenin bozulması karşısında çeşitli politikalar ve stratejiler geliştirilerek enerji kaynaklarının optimum kullanımının sağlanması da bu çalışmada ele alınmaktadır. Bu optimum kullanım ile birlikte çeşitli alternatif enerji kaynaklarının üretilerek, ülkelerin sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması meselesi incelenmekte ve yöntem olarak da tüme varım yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem ile enerji ekonomisi değişkenleri ayrıntılı olarak incelenerek sürdürülebilir kalkınma ile alternatif enerji kaynaklan ilişkisine ulaşılmaya çalışılmaktadır. Daha sonra çalışmama teorik kısmında uygulanan yöntemin aynısı Ukrayna Cumhuriyeti'ni analiz ederken de kullanılmıştır. ABSTRACT This study analyses the relationship between sustainable development and alternative energy resources, and examines this relationship through a case study of Republic of Ukraine. Because of the danger of exhaustion of energy sources and distortion of ecological balance due to continuous consumption of energy sources for various aims in the past, optimum use of energy sources by improving various policies and strategies is also emphasized in this study. By producing various alternative energy sources in addition to this optimum use, the problem of obtaining sustainable development in countries is investigated through induction method. Through this method the relationship between sustainable development and alternative energy sources, examining variables of energy economics in detail it is pointed out. Afterwards the same method used in theoretical section is applied to the analysis on Republic of Ukraine.
Özet (Çeviri)