Emniyet teşkilatı disiplin tüzüğüne göre emniyet personeline uygulanan disiplin cezaları
Discipline punishments plead to the members of security organizations according to the statutes on disciplines of Turkish
  1. Tez No: 89208
  2. Yazar: MEHMET SİNAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ABSTRAK Bir ülkede kamu düzeninin ve güvenliğin sağlanması, kanun hakimiyetinin sürdürülmesi, suçun önlenmesi ve suçluların yakalanması gibi sorumlulukları ile sosyal yapının doğal bir parçası olan Emniyet Teşkilatı personelinin görevlerim yaparken kaba ve katı kurallar içinde değil, insan haklarına saygılı, hoşgörülü ve hukuk kuralları içinde görev yapmalarını toplumumuz beklemektedir. Disiplin hukuku yeni ve gelişmekte olan bir hukuk dalı olması nedeniyle, kamu görevlilerine yönelik disiplin uygulamaları, hem yasal eksiklikler, hem de uygulama hatalarından dolayı tam olarak yerleşmiş değildir. İkiyüzbin kişiyi aşan Emniyet Teşkilatı personelinin disiplin soruşturmalarıyla ilgili Emniyet Teşkilatı Kanununda köklü bir düzenleme yapılmamıştır. Bu nedenle disiplin soruşturmasının yapılması, disiplin cezalarının verilmesinde aksaklıklar meydana gelmektedir. Hala bir çok uygulama genel hükümlere göre yapılmakta ve aksaklıklar genelgelerle giderilmeye çalışılmaktadır. Emniyet Teşkilatı Kanununda disiplin soruşturmasmın nasıl yapılacağı, kimlere yaptırılacağı, ne gibi yol izleneceği genel hatlarıyla; bu kanuna bağh olarak çıkartılacak yönetmeliklerde de disiplinle ilgili mevzuat en ince ayrıntısına kadar belirtmek suretiyle yeni düzenleme yapılmalıdır. Böylece disiplin soruşturmalarında yer alan aksaklıklar giderilmiş olacaktır. Çalışmamızda bu konu ile ilgili yapılan araştırmada, disiplin kavramı ve gelişimi, mevzuatımızdaki disiplin hükümleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğinin disiplin konusunda vermiş olduğu istişari görüşler, Emniyet Teşkilatında disiplin suç ve cezaları ile disiplin soruşturmalarmm yapılması, yetkili amirler ve kurullar, Emniyet personeline verilen disiplin cezaları, idari yargı kararları incelenmek suretiyle ele alınmış, hukuka uygun disiplin cezalarının nasıl olması gerektiği Danıştay kararları örnek gösterilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Police forces are a natural aspect of the social structure with the responsibilities such as maintaining public order and safety, preventing crime and arresting criminals. Our society expects police forces to respect human rights in indulgence and to serve within legal boundaries instead of impolite and strict ways. Since discipline law is an emerging field, discipline applications toward public officers are not fully established in terms of both legal deficiencies and defects in application procedure. The Law of Police Forces which arranges the discipline regulations for more than tow hundred officers fails to include a fundamental arrangement of investigating police personnel. Hence, some disorganization proplems occur in discipline investigation and punishment. Institutional regulations hardly help to overcome these problems. The Law of Police Forces should be revised on how and who to investigate in general, and within this law, the regulations should be altered covering as much detail as possible. Thus, the defects in discipline investigation can be ceased. This study covers discipline as an emerging concept. This is examined by reviewing the discipline articles in the body of current law, the consultation opinions of law department of Police Forces General Directorate on discipline investigation, current applications of discipline crimes and penalties and decisions of administrative judgement commissions. It is disscussed how discipline punishment should be stuated based on the decisions of Council of State.