KOBİ'lerin finansman sorunlarının halka açılarak çözülmesi
Small and Medium Sized Business, financial problems and selling shares in stock exchange
  1. Tez No: 140869
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHAN BASIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Bu tez çalışmasın da küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel yapısı ve fınansal sorunları incelenmiştir. Buna bağlı olarak ta bu finansal sorunların çözümü için küçük işletmelerin halka açılması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Halka açılmak yoluyla sermaye piyasalarından yararlanmanın avantaj ve dezavantaj lan irdelenmiştir. Türkiye'de küçük işletmelerin bu tür piyasalardan yararlanabilme olanakları araştırılmış ve bu konuda örnek olabilecek çeşitli ülkeler incelenmiştir. Ayrıca yeni kurulan ve risk taşıyan işletmelere yönelik olarak, bunların sermaye piyasalarından yararlanmaların da risk sermayesi sistemi bir alternatif olarak sunulmuştur. Bunlar belirtildikten sonra ise, halka açılmanın işletmeler açısından finansman sorununun çözümünde en uygun yollardan birisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuca varılırken, bu tür piyasaların küçük işletmelerin yararlanabileceği bir yapıya sahip olmaları gerekliliği vurgulanmış ve en büyük sorun olarak görülen likidite sorununun piyasa yapıcılık sistemi ile giderilebileceği belirtilmiştir. Ayrıca ülke ekonomisinde istikrarın sağlanması yoluyla da halka açılmanın teşvik edileceği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT The thesis is about small and medium sized business, their characteristics and financial problems. According to thesis, small and medium sized business have an alternative to sell their shares in stock exchange. It has got advantages and disadvantages, but advantages is more than disadvantages. The thesis explains that the possibility of selling shares in stock exchange and there are several examples of market models from some countries. The importance venture capital is emphasized for small and medium sized business in this thesis. After that, it is resulted that selling shares in stock exchanges is very important way to solve financial problems. In addition, liquidity of markets and stable economy help that to sell shares in stock exchange. m
Özet (Çeviri)