Eğitim transferi ve Arnavutluk polis organizasyonundaki eğitim algı, beklenti ve transferine yönelik bir araştırma
Transfer of training and a research on training perception, exceptation and trasfer of training in Albanian police organisation
- Tez No: 140870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SADULLAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
oz Günümüzde eğitim fonksiyonu insan ve organizasyonlara yapılan bir yatırım olarak değerlendirilmekte ve bu alanda önemli miktarlarda kaynak harcanmaktadır. Ancak bir kesim tarafından yatıran aracı olarak ele alman eğitim, diğer kesimler tarafından değişik biçimlerde değerlendirilmektedir. Bununla birlikte verilen eğitimin ne miktarda iş ortamına aktarıldığı da başka bir merak konusudur. Uygulamada yaşanan gerçekler, eğitim ortamında öğrenilenlerin herzaman tam anlamıyla iş ortamına aktarılmadığını göstermektedir. Eğitim ortamı, eğitim dizaym, eğitimcilerin tutum ve davranışları, bireylerin tutum ve davranışları, organizasyon kültürü, iş arkadaşları ve yöneticilerin tutum ve davranışları eğitim transferi konusunda önemli roller oynamaktadır. Tezimde eğitim ve eğitim transferi konusu başta olmak üzere, özel bir iş kolu olarak polis eğitimi ve Arnavutluk Polis Organizasyununa verilen uluslararası eğitimin bireyler tarafından algılanması, oluşturduğu beklentiler ve bu eğitimin transferi konuları incelenmiştir. Tezin genelinde özellikle polis eğitimi, işletmeci mantığı ile incelenmiş olup, organizasyonlardaki etkinlik, verimlilik ve müşteri memnuniyeti açısından ele alınmıştır. Arnavutlukta 1999-2001 'li yıllarda yaşanan siyasi ve toplumsal olumsuzluklar ortamda verilen uluslararası polis eğitimin nasıl algılandığı ve ne oranda iş ortamına transfer edildiği araştırılması gereken bir konudur. Bu amaçla eğitime katılan polislere, eğitimcilere ve eğitime katılan polislerin yöneticilerine uygulanan algı, beklenti ve transfer konularında uygulanan üç dilde dizayn edilmiş anketler, araştırmanın verilerini oluşturmuştur. Bu veriler, açık misyon bilgileri ve kendi gözlemlerimle desteklenmiştir. Bu çalışmanın özellikle, eğitimde verimlilik ve kaliteyi hedefleyen başta uluslararası eğitim kurumlan olmak üzere eğitim alam ile ilgilenen tüm organizasyonlar ve bireylere faydalı olmasını diliyorum. Araştırmam sonucunda getirilen model önerisi; değişim yaşayan polis organizasyonlarının uygulayabileceği stratejik bir eğitim yapılanması üzerinedir.“Arnavutluk Polis Organizasyonu gibi değişim yaşayan yeniden yapılanma 111sürecindeki ülkelerdeki polis organizasyonları için eğitim modeli önerisi”isimli bu yapı, özellikle geçiş süreci yaşayan ülkelerde, polis eğitim kuramlarının yeniden yapılanmaları için örnek alınabilecek orta ve uzun vadede getmlerinin çok olumlu olacağım tahmin ettiğim etkin bir modeldir. ABSTRACT Training functions are an investment made on humans and organisations. A considerable amount of resources are spent in these fields. But while some people take training as an investment, the others take it in different forms. On the other hand it is always a question that how much of the training is transferred to the job environment. The realities in practice show that, the knowledge and abilities people obtain within a learning environment do not transfer to the job environment all of the time. Training environment, design of training, behaviour and attitudes of trainers, trainees, people in the work place and managers and organisational culture plays very important roles in the transfer of training. I looked in to mainly training, transfer of taming and police taining as a special workforce. I conducted a research about how the trainees perceived the training provided to them, what their expectations were from taining and transfer of Ixaining in the Albanian Police Organisation. I have handled police training with a business mentality as a whole in my thesis with effectiveness, efficiency and customer satisfaction approach. How the international training is perceived and transferred to the workplace are the subject of the needs to be researched in both negative a political and social environment in Albania during 1999-2001. The data's were obtained from the police trainees and their direct managers and police instructors as a result of the given questionnaire, which was designed in three languages. These data's were supported with unclassified mission information and my own observations. IV
Özet (Çeviri)
sürecindeki ülkelerdeki polis organizasyonları için eğitim modeli önerisi“ isimli bu yapı, özellikle geçiş süreci yaşayan ülkelerde, polis eğitim kuramlarının yeniden yapılanmaları için örnek alınabilecek orta ve uzun vadede getmlerinin çok olumlu olacağım tahmin ettiğim etkin bir modeldir. ABSTRACT Training functions are an investment made on humans and organisations. A considerable amount of resources are spent in these fields. But while some people take training as an investment, the others take it in different forms. On the other hand it is always a question that how much of the training is transferred to the job environment. The realities in practice show that, the knowledge and abilities people obtain within a learning environment do not transfer to the job environment all of the time. Training environment, design of training, behaviour and attitudes of trainers, trainees, people in the work place and managers and organisational culture plays very important roles in the transfer of training. I looked in to mainly training, transfer of taming and police taining as a special workforce. I conducted a research about how the trainees perceived the training provided to them, what their expectations were from taining and transfer of Ixaining in the Albanian Police Organisation. I have handled police training with a business mentality as a whole in my thesis with effectiveness, efficiency and customer satisfaction approach. How the international training is perceived and transferred to the workplace are the subject of the needs to be researched in both negative a political and social environment in Albania during 1999-2001. The data's were obtained from the police trainees and their direct managers and police instructors as a result of the given questionnaire, which was designed in three languages. These data's were supported with unclassified mission information and my own observations. IVI hope that this study will be beneficial to all organisations and individuals who are interested in training, especially those who wish to achieve efficiency and quality in training. At the end of my thesis, I came up with a model proposal on ”A strategic training structure, which is applicable to all police organisations in the process of change and restructuring like Albanian Police Organisation". This proposal is an effective model with mid and long term benefits which could be taken as an example for restracturing the police training institutions in the countries experiencing a transition process.