İlaç şirketlerinde ISO 9001: 2000 kalite yönetim sistemi uygulamalarına geçiş sırasında çalışanların yaşadığı sorunlar ve Fako ilaçları A. Ş.'de bir uygulama örneği
The Problems encountered by the employee during the implementation of ISO 9001: 2000 quality management system in pharmaceutical firms and a case study at Fako pharmaceuticals inc
- Tez No: 140871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
oz ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin uygulama amaçlan arasında yer alan performans iyileştirme ve kar artışı, müşteri için üretilen ürünün güvencesi, uluslararası bir tanınma kazanılması gibi hedefler, yoğun bir rekabetin yaşandığı ilaç sektöründe faaliyet gösteren firmalar için çekici hale gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı ilaç şirketleri son yıllarda ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ne giderek artan bir talep göstermektedirler. İlaç gibi önemli bir ürünü üretiyor olmaları nedeniyle kalite yönetimi ilaç şirketleri için büyük öneme sahiptir. İlaç sektöründe ilaçların üretim standartlarını ve kalite güvenirliğini sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından saptanmış ve tüm üretim, kalite ve pazar denetimi ile ilgili işleri kapsayan kurallar uygulanmaktadır. GMP adı verilen bu kurallar, ilaç şirketleri için ürünün kalitesini sağlamayı hedef alan bir Kalite Sağlama Sistemini oluşturmaktadır. ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ürünün kalite güvencesini sağlamanın yanı sıra kuruluşun müşteri tatmini sağlamasını, sürekli gelişmeyi, yönetim sorumluluğunu içeren ve kalite yönetim prensipleri ile bütünleşen bir yapıyı oluşturmasını şart koşar. Bu sayede, proseslerin belirlenmesini, eksikliklerin ortaya çıkarılmasını ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar. Tüm çalışanların katılımını ve ekip çalışmasını gerekli kılar. ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi sayesinde çalışanların sürekli eğitimi ve motivasyonu sağlanarak daha verimli ve düzenli bir çalışma ortamı sağlanmış olur. Etkin ve verimli bir Kalite Yönetim Siteminin kurulabilmesi herşeyden önce üst yönetimin kesin kararına, inancına, maddi ve manevi desteğine bağlıdır. Üst yönetim ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi kurma çalışmaları sırasında katılımcılığı sağlayıcı motivasyon araçlarım kullanmalıdır. 111Türkiye'deki ilaç firmaları ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ne geçiş ve uygulama sürecinde Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu kıldığı bir kalite güvence sistemini bu Kalite Yönetim Sistemine uygun hale getirmek zorundadır ve bu süreç sırasında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu amaçla ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alma çalışmaları içinde olan Fako İlaçlan A.Ş.'de bu çalışmalar sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. 32 çalışana uygulanan anket sonuçlarının değerlendirilmesinde yüzde ve frekans dağılımları, ortalama hesaplan kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ne geçiş sırasında karşılaşılan sorunlar saptanmış ve bu sorunlarla ilgili yapılacak araştırmalara öneriler getirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The practical objectives of ISO 9001:2000 Quality Management System may be defined as performance improvement and profit increase, the assurance of the product produced for the customer and international recognition. These objectives are becoming more appealing nowadays for the pharmaceutical firms, which are in busy competition. Thus there is an increase in the demand for ISO Quality Management System among pharmaceutical firms. The quality management becomes very important for pharmaceutical firms since they are producing a highly important product such as drug. There are rules established by World Health Organization including all the quality and market audits and production to supply the production standards and the quality in the pharmaceutical industry. These rules are called GMP and they form a Quality Assurance System with the main objective of assuring the product quality. ISO 9001:2000 Quality Management System, besides the assuring of product quality, also stipulates the firm to supply customer satisfaction, continuous improvement and management responsibility. By this way, it helps to determine the processes, define the deficiencies and eliminate the disorders. It necessitates the whole staff participation beside group work. Continuous training and motivation of the employees would provide a more productive and organized working atmosphere. Establishing an effective and productive Quality Assurance System depends mostly on the absolute decision, trust and financial and moral support of the senior management. The senior management should use the motivation tools to ensure the participation during the implementation of ISO 9001:2000 Quality Management System.However, the pharmaceutical firms in Turkey have to adapt the pre-existing Quality Assurance system obliged by the Ministry of Health into the new Quality Management System during transition and implementation stages of ISO 9001:2000 Quality Management System and they encounter several problems during this process. For this reason, a questionnaire was applied to the employees of Fako Pharmaceuticals to find out the problems encountered during the implementation of ISO 9001:2000 Quality Management System. The questionnaire was applied to 32 employees and research results have been evaluated through percentage and frequency distributions and average calculations. In the light of the research findings, the problems encountered during the implementation of ISO 9001:2000 Quality Management System have been determined and suggestions for new researches have been presented. VI