İşten çıkarılanlara destek hizmeti (outplacement) ve Türkiye'de bu hizmeti sunan şirketlerin çalışanlarının hizmete yönelik tutumlarını inceleyen bir araştırma
Outplacement and a research on employees' attides towards outplacement in the companies offering this service in Turkey
  1. Tez No: 140882
  2. Yazar: BELİZ DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SADULLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
oz Bu tez çalışmasında, insan kaynakları yönetimindeki son uygulamalardan biri olan işten çıkarılanlara destek hizmeti tanıtılmış, tezin araştırma bölümünde ülkemizdeki firmalar arasında işten çıkardıkları çalışanlarına, yeni iş bulmalarına yönelik destek hizmetini sunmuş olanların bu hizmetle ilgili uygulamaları hakkında bilgi verilmiş ve söz konusu firmaların mevcut çalışanlarının işten çıkarılanlara destek hizmetine karşı tutumları ile bu tutumlarını etkileyen faktörler saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak çalışanların işten çıkarılanlara destek hizmetine karşı olumlu tutum sahibi oldukları, tutumlarının hizmet hakkında sahip oldukları bilgi düzeyine ve çalıştıkları departmana göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna göre, hizmet hakkında bilgili olan çalışanlar ile insan kaynakları departmanı çalışanlarının tutum puanlarının diğer çalışanlarınkine göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. ABSTRACT This thesis aimed at exploring the outplacement concept and its applications which is a new concept in human resources management. In the research section of the thesis, firms which have given outplacement services to their employees are examined in terms of their outplacement applications. Also attitudes of the employees still working in the firm towards outplacement were measured and the factors affecting this attitude were determined. As a result it is investigated that employees' had a positive attitude towards outplacement and their attitudes were affected by their knowledge level about outplacement and the department in which the were working. Thus, employees who were well informed about outplacement and the ones who were working in the human resources department had higher positive attitude rather than the others.
Özet (Çeviri)