Gelişen televizyon yayın teknolojileri ve etkileşimli yayıncılık uygulamaları
Developing television broadcasting technologies and interactive broadcasting practices
- Tez No: 328583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışmada, yeni iletişim teknolojileri sonucu gelişen televizyon yayın teknolojileri ve geleneksel televizyon yayıncılığına alternatif model oluşturan, etkileşimli televizyon yayıncılığı incelenmiştir. Etkileşimli televizyonun içerik ve teknik oluşumu ortaya konularak yakın geleceğin televizyon yayın teknolojisinin yayıncılık anlayışını nasıl değiştirdiği belirtilmeye çalışılmış ve bu anlamda ülkemizin bu süreç içerisinde nasıl konumlandığı etkileşimli platform örneklemleri üzerinden içerik çözümlemesi yöntemi ile araştırılmıştır.Bu çalışma kapsamında, etkileşimli yayıncılık uygulamaları sınıflandırılarak etkileşimli televizyonun yayıncılık türleri tanımlanmıştır. Bu bağlamda, izleyicilerin pasif durumdan aktif konuma geçtiği, alıcıların kaynak olabildiği, çift yönlü, etkileşimli televizyon modeli ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yeni iletişim teknolojilerinin en önemli özelliği olan etkileşim yakın gelecekte televizyonun vazgeçilmez öğesi olacaktır. Sonuç olarak gelişen teknoloji alıcının kaynağa dönüştüğü, gerçek etkileşimin gerçekleştiği yayıncılık uygulamalarını sağlayabilecek düzeydedir. Ancak, televizyonun günümüzde hala en önemli kitle iletişim aracı olması sebebi ile iletişim sürecinin kaynağın kontrolünde sürdürüldüğü ve sanal bir etkileşim ortamı yaratıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, television broadcasting technologies, which have improved as a result of new communication technologies and interactive television broadcasting, which presents an alternative to traditional television broadcasting, have been examined. By presenting the content and technical formation, it is tried to show that how near future changed the insight of broadcasting of television broadcasting technologies and in this respect, it is searched over interactive platform examples by the method of content analysis that how our country is positioned.In this study, the broadcasting types of interactive television are described by classifiying interactive broadcasting applications. In this regard, a dual, interactive television modal which viewers transferred active position from passive and receivers can be a source, is aimed to perform. Interaction which is the most important feature of new communication technologies will be indispensable part of television in near future. As a result, developing techonlogy is on the level which receivers turn to sources and capable of providing broadcasting practises which real communication realizes. However, it has been observed that today, with the reason television is still the most important mass communication device and a virtual interactive medium process are created under the control of source.