Fuarcılık faaliyetlerinin gazete haberlerinde yer alması: Cumhuriyet, Le Monde International Herald Tribune örnekleri
Analysis of the fair and convention related news in newspapers: Cumhuriyet, Le Monde, International Herald Tribune
  1. Tez No: 140920
  2. Yazar: ANIL URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
oz Tezimizde önce fuar ve fuarcılığın kapsamlı tanıtımına ve sırasıyla günümüzdeki basın-fuar ilişkilerinde varılması gereken hedeflere yer verilmiştir. Tezimizin sonunda, çağımızda fuarın yeni bir medya öğesi oluşturduğu kanısına varılmaktadır. Bu, batı dünyasının gelişmiş fuarcılığı için ileri sürülebilir. Ancak Türk fuarcılığı bu düzeye erişmiş görülmemektedir. Türk fuarcılığının da bir medya unsuru olabilmesi için en kısa sürede uluslararası standartlara ulaşması, bunu yaparken medyaya yakınlaşması gerekmektedir. Basın, 'ilgiye değer' bulduğu olaylara ve konulara yaklaşmak durumundadır. O halde, fuarlar da medyanın odaklanacağı bir çekicilikte düzenlenmeli ve tamtılmahdırlar. Sonuçta gerek medya, gerek fuarcılık dünyası birbirleri ile ilişki kurabilecek düzenlemeleri kendi bünyelerinde oluşturmalıdırlar. Bunun için medyanın fuar haberciliğine yönelik teknik ve idari reorganizasyonlara gitmesi, fuarların da yapısal olarak medyaya açık bir yapısal düzenlemeye yönelmesi zorunludur. ABSTRACT This thesis explores the broad definition of fairs and fair industry as well as the suggested objectives between the media and fairs interaction, respectively. The thesis concludes that fairs are another media channel in the 21st Century. This conclusion can easily be suggested for the fair industry in the West. Nonetheless, we observed the Turkish fairs industry to be in its infancy. For the Turkish fairs industry to become an effective media channel it needs to attain international standards, in which its approaching the media will help to expedite the process. While the media is accomplishing its mission, it will approach to newsworthy issues and events. Thus, it is suggested that the fairs must be planned and promoted in a fashion attractive to the media. In conclusion, media as well as fairs industry should orient themselves to facilitate this interaction. To accomplish this we suggest that the media to reorganize itself as such it can better focus on fairs, whereas the fair should structure themselves to accommodate interactions with the media. m
Özet (Çeviri)