GSM operatörü reklam filmlerinde retorik dönüşüm üzerine karşılaştırmalı göstergebilimsel çözümleme
A comparative semiotic analysis of the rhetorical transformation in GSM operator advertising films
  1. Tez No: 943586
  2. Yazar: MEHMET İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, reklamcılıkta kullanılan görsel ve dilsel anlatım stratejilerinin, göstergebilimsel ve retorik çözümleme yöntemleriyle incelenmesini amaçlamaktadır. Reklamların yalnızca ürün ya da hizmet tanıtımı yapmanın ötesinde, hedef kitlenin tutum ve davranışlarını dönüştürmeye yönelik planlı iletişim süreçleri olduğu kabulünden yola çıkılarak, özellikle GSM operatörlerinin (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) reklam filmlerinde kullanılan ikna edici retorik yapı ve göstergelerin dönüşümü araştırmanın merkezine alınmıştır. Çalışmanın kuramsal temeli, Roland Barthes'ın düz anlam ve yan anlam kuramına dayanan göstergebilimsel çözümleme modeli ile Aristoteles'in ethos, pathos ve logos'tan oluşan retorik üçlüsü üzerine kurulmuştur. Ayrıca McQuarrie ve Phillips'in (2014) görsel retorik tipolojisi doğrultusunda, reklamların estetik yapısı, mecazları ve figüratif yapıları analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, 1994–2024 yılları arasında yayınlanan GSM reklamları karşılaştırmalı olarak incelenmiş; bu süreçte reklam metinleri, görsel öğeler ve sloganlar çözümlemeye tabi tutulmuştur. Analizlerde, reklamların ilettikleri anlamların kültürel ve teknolojik bağlamda nasıl şekillendiği ve dönüştüğü değerlendirilmiş; reklam anlatılarında kullanılan metaforlar, imgeler ve görsel-işitsel semboller üzerinden tüketicinin zihninde nasıl bir marka algısı inşa edildiği açıklanmıştır. Sonuç olarak, reklamların yalnızca pazarlama iletişimi değil; aynı zamanda kültürel kodların, teknolojik gelişmelerin taşıyıcısı olduğu ortaya konulmuştur. GSM reklamlarında zaman içinde yaşanan görsel ve retorik dönüşüm, markaların yalnızca ürün/hizmet tanıtımı yapmakla kalmayıp, aynı zamanda toplumsal aidiyet, duygusal bağlılık ve güven gibi soyut değerleri inşa etmek üzere yapılandırıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the rhetorical and semiotic transformation of advertising strategies used by GSM operators in Türkiye over a thirty-year period, from 1994 to 2024. With a focus on the commercials of three major GSM providers Turkcell, Vodafone, and Türk Telekom the research explores how advertising narratives, visual language, and persuasive techniques have evolved in response to technological advancements and shifting consumer expectations. The theoretical framework integrates Roland Barthes' semiotic theory, particularly the concepts of denotation and connotation, along with Aristotle's rhetorical appeals: ethos (credibility), pathos (emotional appeal), and logos (logical reasoning). Additionally, McQuarrie and Phillips' typology of visual rhetoric provides a structural basis for analyzing the figurative elements and visual metaphors embedded in advertising content. Employing a qualitative comparative method, the study analyzes selected television and digital advertisements that are representative of each operator's branding strategy in two distinct periods: the early digital age of the 1990s and the contemporary era dominated by social media and personalized content. The commercials are examined in terms of visual design, slogan usage, and narrative composition. The aim is to identify how rhetorical constructs function in building consumer perception, brand identity, and emotional resonance. The findings indicate that early GSM commercials relied heavily on basic visual storytelling and product-centered messaging, while contemporary advertisements incorporate sophisticated emotional appeals, symbolic imagery, and cultural signifiers to establish deeper consumer engagement. Notably, modern GSM advertising campaigns often blur the boundaries between commercial promotion and social narrative, thereby elevating the role of brand communication to a form of cultural storytelling. This research contributes to the broader field of advertising and media studies by providing a long-term perspective on how rhetoric and semiotics intersect in the strategic evolution of brand communication. It also emphasizes the growing importance of visual and symbolic literacy in understanding consumerbrand interaction in the digital age.