Soğuk Savaş sonrasında ABD, AB ve NATO üçgeninde Atlantik İşbirliğinin güvenlik boyutu
Security dimension of the Atlantic Cooperation among EU, USA and NATO after the Cold War
  1. Tez No: 140938
  2. Yazar: ERHAN KALYON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
TEZ OZETI Soğuk Savaş döneminde başlayan Avrupa güvenliği ve savunma yapılanması, Soğuk Savaş'tan sonra AGSK olarak NATO içinde gelişti. 1990'lı yılların sonunda bu oluşum, AGSP olarak olarak devam etti ve AB'nin iç politikası haline geldi. ABD, Avrupa güvenlik ve savunma yapılanmasının NATO 'dan bağımsız olmasını istememektedir; çünkü Avrupa üzerindeki denetimim kaybetmemek istiyor. Bununla birlikte, Avrupa olmadan NATO'nun marjinalleşeceğini düşünmektedir. Avrupalı devletler, AGSP orta ve uzun vadede, NATO'dan ve ABD'den bağımsız olamayacaktır. Çünkü Avrupa'nın askeri imkan ve kabiliyetleri yetersiz ve ortak bir siyasi iradeye sahip değiller. Bununla birlikte, savunma bütçeleri yetersiz ve bunu artırma çabalan da bulunmamaktadır. Ancak ABD ile AB arasındaki ayrılıklar da artmaktadır. Özellikle 1 1 Eylül olaylarından sonra ABD'nin ortaya koyduğu tek yanlı, kuvvet kullanmaya dayalı politika Avrupa'yı rahatsız etmektedir. Bu nedenle, Avrupa hem ABD'ye bağımlı olmak istemiyor hem de bir dünya hegemonyası olan ABD'den kopamıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY European security and defence formation started in the Cold War, but it didn't developed and it started to develop in NATO as European Security and Defence Identity after the Cold War. It continued as European Security and Defence Policy through the end of 1990' s and became internal policy of European Union. USA doesn't desire that European security and defence formation is independent from NATO; because USA doesn't want to lose his control over Europe. Furthermore, USA believe that NATO will loose legal status without Europe's participation. European states can not be independent from NATO and USA in long term. Because their military possibilities and capabilities are insufficient and they don't have a common political will. In addition, their defence budget are inadequate and they don't effort to increase it. However, differences go up between EU and USA. Especially after 1 1 September USA follows a unilateral foreign policy and frequently resorts to force, but Europe is disturbed it. As a conclusion, Europe don't want dependent on USA. Nevertheless, Europe can not seperate from USA; they need power of USA as a hegemony of the world and possibilities and capabilities of NATO.