Beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ve tükenmişliği etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi Aksaray il örneği
The Extinction levels of pysical education teachers and the some factors affect the extinction the sample of Aksaray
  1. Tez No: 140943
  2. Yazar: KADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Araştırma, Aksaray ilinde görev yaparı beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ve tükenmişliği etkileyen bazı faktörleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, veriler araştırmacı tarafından geliştirilen bir soru kağıdı ve Dr. Canan ERGİN tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“Maslach Burnout Inventory”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; Ki-kare, tek yönlü varyans analizi, yüzdelik ve t testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir. Beden eğitimi öğretmenlerinin emosyonel (duygusal) tükenme düzeylerinin yaşlarından etkilenmediği bulunmuştur. Evli, dul ve boşanmış olanlar daha fazla tükenirken, bekar olan beden eğitimi öğretmenlerinde emosyonel tükenmenin düşük olduğu görülmüştür. Bu çalışmada; beden eğitimi öğretmenlerinin haftalık ders yükü arttıkça deperssonalizasyon (duyarsızlaşma) tükenme düzeyinin yükselmekte olduğu görülmektedir. Haftalık ders yükü 17 saatin üzerinde olan beden eğitimi öğretmenlerinin duyarsızlaşma tükenmişlik düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Mesleki gelişime katkıda bulunacak güncel konuları takip eden beden eğitimi öğretmenlerinde emosyonel tükenme düzeyi azalırken, mesleki gelişime katkıda bulunacak güncel konulan takip etmeyen beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyi yükselmektedir. Mesleğini isteyerek seçen ve seçmeyen beden eğitimi öğretmenleri arasında farklılaşma olduğu satanmış, mesleğini isteyerek seçen beden eğitimi öğretmenlerinde tükenmişlik düzeyi düşükken, mesleğini istemeyerek seçen beden eğitimi öğretmenlerinde emosyonel tükenmişlik düzeyi yüksek bulunmuştur. Mesleki gelecekleriyle ilgili kötümser olan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. mHizmet yılları bazında beden eğitimi öğretmenlerinin emosyonel tükenme düzeylerinin farklı olmadığı belirlenmiş, hizmet süresinin tükenme düzeyi üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin ders dışı etkinlik süresi değişkeni bazında emosyonel tükenmişlik düzeyleri farklı bulunmuş, ders dışı etkinlik süresi 7 saat ve üzeri olan beden eğitimi öğretmenlerinin 4-6 saat ders dışı etkinlik süresi olan beden eğitimi öğretmenlerine göre daha az tükendiği saptanmıştır. Bu farklılaşmanın ders dışı etkinlik süresi olarak 4-6 saat dilimine yoğunlaşmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Okul içi ve okul dışı müsabaka yoğunluğunun emosyonel tükenmişlik düzeyini arttırdığı belirlenmiştir. Kutlama programlarının yoğunluğunun okuldaki eğitim- öğretim faaliyetlerini olumsuz etkilediği gözlenmiş, genel olarak beden eğitimi öğretmenlerinin kişisel başarı düzeyini etkilemediği ancak kutlama programlarının yoğunluğu eğitim-öğretim faaliyetlerini olumsuz etkiliyor diyen beden eğitimi öğretmenlerinin kişisel basan düzeyinde azalma olduğu saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ' The research work has been undertaken to determine the burnout levels of pysical education teacher, in Aksaray and some factors affecting these levels. In this research data was a investigator and“Maslacah Burnout Inventory”which had been tested by Dr. Canan Ergin. The data obtained at the end of this work were evaluated using ki-kare, ancilysis of varience, percentage and“t”test. The results of this investigation may be stated as follows. It was found that pysical education teachers emotional burnout levels are not related with their ages. The burnout levels of married, window or divorced teachers were higher, while those of teachers who are single were found to be lower. İn thin research, the depersonalization burnout ratio was observed to be high in teachers who have too much lesson in a week. The ratio of depersonalization burnout in those working 1 7 hours a week or more waw found to be high. While the emotional burnout levels of physical educational teachers who followed the urrent topics thet wouldcontribute to the professional improvement were found to be low, it was seen that the bournout levels were high at teacher who didn't follow the current topics that would contribute to the professional improvement. It was pointed that there is a difference between the pysical educational teacher who chose the profession of their own consent and the teacher who didn't. The teachers emotional exhaustion levels and it was seen higher at the teachers also determined that the burnout level was high at the teachers who were pessimistic about the professional future. In the base of duty years it was determined that different. And the duty period is not effective on the level of exhaustion. It was seen that there waw a difference at burnout level in the base of the pysical educational teachers the period of activity out of lesson. It was determined that the burnout level is lower at teachers who had hours or more activity period out lesson in comparison with the teachers who had 4-6 hoursactivity perioud out of lesson. It was taugh that the reason of this difference is condensing on the 4-6 hours period for the activity out of lesson. It was seen that the density of the competitions in the school or out of the school has increased the emotional burnout level. It was pointed that the density of celebration programmes has effecting the educational activities in a negative way at school, but generally the sense of teachers personal accomplishiment was not affected, just the teacher who“saidi the density of the celebration programmes affected the educational activities”was affected. Based on the results obtained, to make the teachers work more affectively, inprovemento and arrangements in various topics have been recommended.