1990 sonrası Moğalistan dış politikası
Mongolian foreign policy after 1990
  1. Tez No: 140953
  2. Yazar: DİVAARAGCHAA BYAMBAJAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1990 sonrası Moğolistan dış politikası incelenmiştir. Moğolistan dış politika oluşumunu etkileyen coğrafi konum, ekonomi, nüfus ve kültür gibi etkenler ince ayrıntılarla ele alınmıştır. 1990"dan itibaren Moğolistan'ın Kuzey Doğu veya Orta Asya bölgelerinden hangisine dahil olduğu, hangi ülkenin Moğolistan'daki Rusya ve Çin çıkarlarını dengeleyecek üçüncü bir güç olabileceği tartışmaları gündeme gelmiştir. 1990'da Moğolistan'da başlayan demokratik reform süreciyle birlikte hukuk düzeninde de değişiklikler meydana gelmiştir. Buna bağlı olarak dış politikada karar verme mekanizmasında da değişikler yaşanmıştır. İkili ilişkiler düzeyinde Moğolistan'ın geleneksel ilişkileri bulunan Rusya ve ÇHC dışında ABD, Japonya ve Güney Kore ile yeni kurulan ilişkiler incelenmiştir. Uluslararası ilişkiler düzeyinde büyük güç odağı olan bölgesel örgüt AB, evrensel örgüt BM, Asya Pasifik bölgesinde ekonomik işbirliği sağlayan APEC, istikrarı sağlayan ASEAN Bölgesel Forum ve Kuzey Doğu Asya Ekonomik Forum ile Moğolistan'ın ilişkileri incelenmiştir. 212
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mongolia's foreign policy after 1990 is examined in this study. Aspects that influenced Mongolia's foreign policy are also investigated in detail, such as geographical location, economy, population and culture. Starting from 1990's there have been significant debates within the country whether Mongolia belongs to Northeast region or Central Asia, or which third power could balance the Russian and Chinese interest in Mongolia. The democratic reform that started in 1990 together with the changes in law and order brought about changes in Mongolia. The changes in the international system and inside Mongolia had its effects on the foreign making process as well. Mongolia's traditional relations with Russia and China, and newly established relations with the USA, Japon and South Korea are examined. At the level of international system, Mongolia's relations with a the rising regional power EU, UN, APEC which promotes economic co-operation in Asia Pasific region, ASEAN Regional Forum and Northeast Asian Economic Forum are examined. 213