Türk kamu yönetiminde astlardan üstlere doğru biçimsel iletişim davranışı
Formal communication behavior from subordinates to superiors in Turkish public administation
  1. Tez No: 140954
  2. Yazar: ASLI YAĞMURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yağmurlu, Aslı, Türk Kamu Yönetiminde Astlardan Üstlere Doğru Biçimsel İletişim Davranışı, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Turgay Ergun, 144s. Bu tezin amacı, örgüt içinde astlardan üstlere doğru biçimsel iletişimi tartışmak ve bu iletişimi etkileyen etkenleri ortaya koymaktır. Örgüt içinde pek çok yönüyle ele alınabilecek olan iletişim, araştırma çerçevesinde, gerçekleşmesi en güç olan haliyle yani astlardan üstlere doğru ele alınmıştır. Araştırma astlardan üstlere doğru iletişimi etkileyen etkenleri ortaya koymak için altı kamu kurumunda bir araştırma yürütülmüş, anket çalışması yapılmış ve faktör analizi yöntemiyle elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda altı faktör, başka bir deyişle altı etken ortaya çıkmıştır: 'astını rahatlatma', 'asta danışma', 'olumlu beden dili', 'ilgi/bilgi desteği', 'iletişimde üslup' ve 'astına karşı anlayış' olarak adlandırdığımız bu altı etken astların üstleriyle iletişime girmesini etkileyen etkenler olarak belirmiştir. Yapılmış olan araştırma çerçevesinde astların üstleriyle iletişim davranışına girmekten çekinmedikleri sonucu çıkmıştır. Üstler astlara göre kendilerini bu iletişim açısından daha olumlu değerlendirmişlerdir. Araştırma çerçevesinde, anket uygulanan kurumlar arasında farklı eğilimlerin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yağmurlu, Ash, Formal Communication Behavior From Subordinates To Superiors In Turkish Public Administration, Ph D Thesis, Advisor: Prof.Dr. Turgay Ergun, 144p. The aim of this thesis is to discuss formal channels of communication from subordinates to superiors and to put forward the factors which influence this communication. Communication in organizations could be discussed in many ways, in this thesis it was put forward in the most difficult way, that is from subordinates to superiors. The research was conducted in six public organizations, questionnaries were carried out and data were evaluated through factor analysis in order to put forward the factors which influence the communication from subordinates to superiors. As a result of this evaluation, six factors were determined. The following factors were found out: 'comforting the subordinates', 'consulting the subordinates', 'positive body language', 'professional/personal support', 'communication style', 'sympathy for subordinates'. According to the research findings, subordinates do not have much reservations when they communicate with their superiors. Superiors evaluate themselves with respect to communication in a more positive way. The research indicates different tendencies among the organizations.