Popüler kültür ürünü olarak fal
Fortune-telling as a work of popular culture
- Tez No: 140964
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışma, fal pratiğinin popülerleşmesine ilişkin mevcut görünümü tespit etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla; fala bakan ve baktıran tarafların fala ilişkin beklentilerine ve birbirleriyle girdikleri etkileşimde fal pratiğini ne şekilde deneyimlediklerine daha yakından bakılmaya çalışılmış ve kimi varsayımlar araştırılmıştır. Çalışma göstermiştir ki; fal, belli bir yaş, eğitim, meslek, gelir grubuyla sınırlı olmayan, geniş katmanlardan ilgi gören popüler bir pratiktir. Falın popüler olması ilgi görmesinin yamsıra falın nüfusun ve kentleşmenin yoğun olduğu ortamlarda ve kitle iletişim araçlarında daha fazla görünür ve tüketilebilir kılınmasına da bağlıdır. Fal daha çok tüketilmektedir çünkü hem fala bakan hem de fala baktıran tarafların beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılıyor görünmektedir. Fal, fala bakan taraf açısından para kazanmada ticari bir araç olurken; fala baktıran açısından ise merakı çözen, ümit veren, rahatlatan, hayatı anlamlandırmaya yarayan bir araçtır. Fala bakan ve baktıran tarafları fala bakmaya ve baktırmaya iten nedenlerin ekonomik ve toplumsal koşullarla ilgili olması; falın, kişisel olduğu kadar toplumsal boyutları olan bir pratik olduğunu ve dolayısıyla toplumsal düzlemde düşünülmesi gerektiğini ortaya koyar. Bu anlamda, falın popülerleşmesini daha çok, falın, her iki tarafın da beklentilerini karşılamasıyla ve sosyo-ekonomik koşullarla ilgili bir durum olarak düşünmek gerekir. Görünen o ki; insanları fala yönelten toplumsal ve ekonomik nedenler ve koşullar mevcudiyetini korudukça; fal ise, kişilerin ekonomik ve toplumsal koşullardan kaynaklı ihtiyaç ve beklentilerine yanıt verdiği ve hitap ettiği sürece fal hep daha popüler olacaktır. 172
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to determine the current appearance of popularization of fortune telling practice. For this purpose, study has tried to look at the expectations of both parties of fortune telling practice on fortune telling and also to look at how they experience the practice of fortune telling in the interaction they are involved, closer. So, some hypotheses have been examined. Study shows that fortune telling is a popular practice, which is not limited to a certain age, education, occupation and income group and of a great interest for a almost every classes. Fortune telling is popular not only because it is a great interest for people but also it is located more visible and consumable in the places where the population and urbanization are dense and in the mass communication means. Fortune telling is more consumed because it seems to meet both the expectations and needs of fortune-teller and the person who goes to fortune-teller. While fortune telling becomes a commercial agent to earn money for the fortune-teller, it means a vehicle to solve the curiosity, give hope, relieve and to give meaning to its life in terms of the person who goes to fortune-teller. Since the reasons to direct and motivate the fortune-teller and the person who go to fortune-teller to the fortune telling practice are related to social and economical circumstances, it implies that fortune telling practice has social aspects as well as personal aspects and so it should be evaluated at the social level. In this regard, popularization of fortune telling practice should be considered within the framework of social and economical circumstances as well as the nature of fortune telling to meet the expectations and needs of both parties of fortune telling practice. It seems that fortune telling will be even more popular as far as social andeconomical reasons and circumstances to direct people to the fortune telling practice maintain its existence and fortune telling meets and addresses the needs and expectations of people arise from these social and economical conditions. 174